historyczna
Alf

Zbeletryzowany opis działań Dywizji Rolnej ludowego Wojska Polskiego sformowanej w celu zagospodarowania poniemieckich użytków rolnych na Pomorzu.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a2...»

Galfryd | 2015-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Jako że akcja książki dzieje się w 1945 po wojnie, a dotyczy zagospodarowywania Pomorza Zachodniego przez LWP, czyta się ją trochę jak soc-realistyczny produkcyjniak.
Ale napisana jest nieźle a ukazuje bardzo ciekawe, zupełnie nieznane (zapomniane, wypare z pamięci Polaków) fakty - w jaki sposób Polska, jako państwo, przejmowała ziemie należace od setek lat do Niemców. Z braku ludności cywilnej w pierwszym okresie czasu musieli to być żołnierze wojska polskiego.
Mimo propogandowego teoretycznie wydźwięku "między wierszami" jest sporo ciekawych wątków - spory z ruskimi Komendantami Wojskowymi, traktującymi POmorze (w sumie słusznie) jako zdobyczne ziemie niemieckie, pijaństwo żołnierzy, dezercje, szabrownictwo, niewolnicza praca Niemców (cywilnych !).

Dla miłośników polskiej historii gratka.

Michał Pietras | 2014-10-28
kejpaks | 2014-01-16