6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
religia
darekolsztyn

Św. Ambroży, biskup Mediolanu (zm. 397 r.), należy do najwybitniejszych Ojców Kościoła. Powszechnie znana jest jego rola w nawróceniu św. Augustyna, jak i w kształtowaniu relacji między Kościołem a Cesarstwem Rzymskim. Należał do najważniejszych postaci swojej epoki, zasłynął jako niezrównany duszpasterz. Jego korespondencja, która po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, jest odbiciem jego działalności duszpasterskiej i społecznej, wiele listów dotyczy kwestii biblijnych i moralnych.

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/p/954/św-ambroży-z-mediolanu-listy-tom-ii

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/p/954/św-ambroży-z-mediolanu-listy-tom-ii

darekolsztyn | 2013-05-27

Korespondencja Ambrożego stanowi ważną część dorobku Ojców Kościoła. Jest odbiciem działalności duszpasterskiej i społecznej biskupa Mediolanu. Porusza liczne kwestie biblijne i moralne. Niektóre z listów stanowią ważne źródła historyczne.

„Jako biskup, Ambroży zajmował się przede wszystkim duszpasterstwem. Aby sprostać nowej posłudze, pilnie zgłębiał Pismo Święte. Pomocy w jego interpretacji szukał w studium dzieł Ojców greckich(…). Biblia była też podstawą jego sławnych homilii, które przyciągały słuchaczy nawet tak krytycznych jak św. Augustyn. Z tych kazań, spisywanych w czasie wygłaszania i następnie opracowanych przez autora, wyrosły - zachowane do dzisiaj - liczne dzieła egzegetyczne, teologiczne i ascetyczne”.
Wstęp, tom 1, str. 8

Trzytomowe wydanie „Listów” jest znakomitą pozycją dla wszystkich, którzy interesują się patrystyką i wczesną historią chrześcijaństwa. Polecam.