Abecadło

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
wiersze, dla, dzeci

Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Był to autor wielu wspaniałych, błyskotliwych i wesołych wierszy dla dzieci. Lokomotywa, Pan Hilary, Ptasie radio czy Słoń Trąbalski to tytuły wierszy, które najbardziej kojarzą nam się z tym poetą. Julian Tuwim to towarzysz dzieciństwa wielu pokoleń, które z równym zachwytem i radością słuchały lub czytały jego wiersze.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Znakomity tekst Juliana Tuwima.
Moja córka w wieku 2+ chyba jest jeszcze za mała, aby zrozumieć abstrakcyjny charakter tego wiersza, ale bywa zaciekawiona ilustracjami.
Myślę, że utwór byłby bardziej odpowiedni dla 3- lub 4-latków.

Bohdan Butenko wspaniale projektuje, ale akurat w tej publikacji grafika wypada dość przeciętnie. Chyba wolę inne książki z jego udziałem.

Madeleine | 2015-01-11

Bez rospisywania fajna, znana rymowanka.

| 2014-03-13
Przeczytana: 18 kwietnia 2008

Pani w drugiej klasie kazała nam się tego wiersza nauczyć na pamięć więc go bardzo dobrze znam bo się długo go uczyłam

yllla | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

Książeczka mojego dzieciństwa :) Polecam szczególnie książeczkę z Wydawnictwa Zysk i S-ka. Zdjęcia i recenzję znajdziecie na moim blogu

[img]http://4.bp.blogspot.com/-toYsn4ZzJeA/Unve04kbjwI/AAAAAAAAFeY/9JroNJ9_ZDw/s400/DSC07118.JPG[/img]

Abecadło z pieca spadło...
Kto z nas nie pamięta tego wierszyka. Weroniczka bardzo lubiła ten wierszyk jak była malutka. Teraz sama go w końcu przeczytała...i nadal jej się podoba.

Kacorek89 | 2013-10-21

Do dziś wspominam jak uczyliśmy się wierszyka w podstawówce. I każdy z nas wypowiadał się lepiej od drugiego. A radości przy tym co nie miara.

Cudowna! Po prostu. Nic nie trzeba dodawać: tylko z bólem serca stwierdzić, że czasy to zamierzchłe, kiedy to moje ciekawskie oczęta przebiegały przez uroczą rymowankę i chłonęły dosłownie każdą literkę z niekłamaną radością.
Ach ten zapał siedmiolatka...szkoda, że z wiekiem mi stopniał.
Moja ocena:
10/10

tramindeska | 2013-06-24
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

Mama kazała mi dodać, bo ponoć, dziecięciem będąc, uwielbiałam tego słuchać nawet dwadzieścia razy dziennie ;D

Agatka | 2013-04-01
Przeczytana: 1997 rok

Bajeczne dzieciństwo :)

"Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:"

Kto z nas nie zna tego wierszyka? Jestem pewna, że nie ma wśród nas nikogo, kto by teraz nie przytoczył choć jednej linijki więcej... Bo twórczość Juliana Tuwima jest doskonale znana zarówno tym dużym jak i tym malutkim. Wychowywałyśmy się na tych wierszykach tak jak nasze mamy i babcie, i większość z nich potrafimy bezbłędnie powiedzieć z pamięci.

Już nie raz zdarzało nam się polecać Wam tomiki wierszy tego wspaniałego autora. Warto mieć choć jedną książeczkę z utworami Juliana Tuwima w domu, bo przecież wszyscy doskonale wiemy, że dzieci świetnie się przy nich bawią! A jeśli nie chcecie od razu całego zbioru wierszy warto pokusić się o takie oto niewielkie wydanie, w którym nie znajdziemy od razu całej listy znanych i lubianych rymowanek, lecz jedną z nich w pięknym i ciekawym dla oka wydaniu.

"Abecadło" to poza "Lokomotywą" i "Murzynkiem Bambo" chyba najbardziej lubiany wierszyk...