Autyzm i zespół Aspergera

Tłumaczenie: Andrzej Bilik
Wydawnictwo: StudioEMKA
psychologia, autyzm
joly_fh

Choć autyzm i zespół Aspergera nie są rzadkością, pozostają mało znane. Większość ludzi tych upośledzeń nie zna i kiedy nagle się pojawiają, nie potrafi się przystosować i z nimi żyć. Dzieci dotknięte tymi przypadłościami nie rozumieją w czym się różnią od innych, nie wiedzą jak myślą inni i mają trudności ze znalezieniem miejsca wśród rówieśników. Ta książka zrozumiała i łatwa w czytaniu...

Ta książka zrozumiała i łatwa w czytaniu została napisana właśnie dla nich. Jej zadaniem jest wytłumaczyć dziecku z zespołem Aspergera lub dziecku autystycznemu wysokiego poziomu w czym różni się od innych i zrozumieć kim jest. Pomóc mu żyć z tą odmiennością, pogodzić się z samym sobą i z innymi, z myślą, dlaczego tak trudno autystykowi mieć przyjaciół. To przyjazna książka do czytania w rodzinie, przed dzieckiem albo razem z nim – aby móc wymienić opinie lub nawiązać dialog.

źródło opisu: www.studioemka.com.pl

źródło okładki: www.studioemka.com.pl

Edyta | 2014-09-26
Przeczytana: 11 lipca 2014

Autorka porusza wiele cennych wątków. Spodobał mi się m.in. pomysł umieszczenia 'słownika' naszych codziennych, metaforycznych zwrotów oraz próba wyjaśnienia komunikacji niewerbalnej.

Mimo to ogólnie książka wydała mi się słaba. Przede wszystkim z powodu pojawiających się błędów merytorycznych.
Drażniły mnie również opinie ukazane z dużą dozą pewności, uogólnienia i przedstawiane jako niepodważalne fakty, np.że osoby z autyzmem czują... skąd autorka może wiedzieć co naprawdę czują? Zwłaszcza, że autyzm to całe spektrum, które obejmuje różne osoby, które na wiele sposób odbierają bodźce i sytuacje oraz posiadające różnorakie predyspozycje, możliwości i pasje. To tak jakby próbować uogólnić uczucia wszystkich ludzi. A przecież każdy z nas jest inny!
Tak samo osoby z autyzmem to ludzie np. Z niebieskimi oczami, różnymi zainteresowaniami i Z autyzmem. Autyzm to tylko jedno "Z", dlatego nie podobają mi się etykietujące określenia w stylu: 'dziecko Asperger', 'autystyk' i inne....

Ilona | 2013-06-10
Na półkach: 2013
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Czytając, dowiadujemy się, czym jest Autyzm i Zespół Aspergera. Ale nie tylko - przede wszystkim mamy szansę poczuć się, jakbyśmy byli właśnie tacy. To daje zupełnie inny ogląd na taką osobę, takie dziecko czy dorosłego. Wiedziałam, jakie są cechy tychże zaburzeń, czym się charakteryzują. Nigdy jednak nie miałam szansy pomyśleć - a więc to tak.

Mądra i wartościowa opowieść, która w prosty sposób prowadzi nas po specyfice tego zaburzenia.

Polecam każdemu - i osobą, które są Aspergerami i ich rodzicom, ale także nauczycielom i osobom, które chcą wiedzieć więcej.

| 2017-01-19
Wiolka | 2016-08-26