Wieki pary i atomu

Tłumaczenie: Jadwiga Skowrońska
Cykl: Ilustrowana Historia Świata (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
An Illustrated World History:One World:Europe the Maker; One World:Disappearing Barriers; the Age of Upheaval:the World sicnce 1914
historia
popularnonaukowa
BaskaB

zarys dziejów świata w.XIX i XX

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: scan

Kari | 2017-08-24
Przeczytana: sierpień 2017

Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, bez natłoku nazwisk i dat, sama historia, motywy, wyjaśnienia zjawisk są również obecne. Podstawowym atutem tej książki są ciekawe ilustracje i zdjęcia przedstawiające plakaty propagandowe, obrazy przedstawiające bitwy, zdjęcia z ważnych wydarzeń historycznych.
Jakie są minusy książki? Bywa ona bardzo subiektywna w niektórych momentach, np. historia Chin została przedstawiona z perspektywy białego kolonizatora z przesłaniem, z którego zrozumiałam: "bez sensu Chiny próbowały się buntować i atakować obcokrajowców, lepiej żeby już otwarli te porty dla nas, a i szybciej staliby się potęgą gdyby dali się podzielić przez inne państwa zachodnie"... z drugiej strony kwestia wojen opiumowych nie jest w żaden sposób skomentowana (a wiadomo, że tutaj zachód miał swój duży, negatywny wpływ).
Polecam książkę dla samej oprawy graficznej, niewielką ilość tekstu w stosunku do przekazywanej treści. Trzeba jednak mieć oczy szeroko otwarte i z pewną...