Podbój. Historia życia czarnego pioniera opowiedziana przez jej bohatera

Wydawnictwo: Fundacja Afryka Inaczej
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Conquest: The Story of a Negro Pioneer
takisobiejac

Oscar Micheaux jest praktycznie nieznany w Polsce. Podobnie jak jego twórczość filmowa, która utorowała drogę obrazom zrealizowanym przez następne pokolenia Afroamerykanów. Był pionierem pod każdym względem, a całe jego życie można rozumieć jako podbój. Znamiennym jest też fakt, że pierwsza jego powieść została zatytułowana właśnie w ten sposób - "Podbój".

źródło opisu: Fundacja Afryka Inaczej, 2012

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Marysieńka | 2013-05-15
Przeczytana: 13 maja 2013

Z kolonizacją Dzikiego Zachodu zetknęłam się najpierw w filmach - westernach, pełnometrazowych i serialach. Będąc dzieckiem nie zwracałam uwagi na przyczyny i skutki a skupiałam się raczej na przygodach bohaterów, walkach z Indianami i grasującymi po preriach bandami:)
Oczywiście czytałam też książki o tej tematyce, ale były to głównie powieści przygodowe, które tylko gdzieś w tle wspominały o procesie kolonizacji.
Powieść Oscara Micheaux "Podbój" opowiada jak wyglądała owa kolonizacja w rzeczywistości, na dodatek oczami czarnego obywatela tego kraju.
Nasz bohater miał w sobie wiele uporu i determinacji co pozwoliło mu zdobywać zamierzone cele. Kierując się celem nadrzędnym jaki sobie postawił potrafił na codzień rezygnować z róznych spraw. Ustalił sobie hierarchię poczynań i z wielkim uporem dążył do celu. Przez długi czas był jedynym czarnym farmerem w okolicy, którą wybrał na swój dom. Szybko jednak doczekał się szacunku ze strony białych sąsiadów. W sposób humorystyczny...

książek: 1973
Magdalena Stanaszek | 2017-07-12