Literatura i film w kulturze polskiej dwudziestolecia międzywojennego

Seria: Prace Komisji Filmoznawczej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
KissWillKillYou

Książka jest wnikliwą analizą relacji literatury i filmu w kulturze polskiej dwudziestolecia międzywojennego. Związki obu sztuk rozpatrywane są na tle dokonujących się wtedy przemian politycznych , cywilizacyjnych i społeczno-kulturowych w rozmaitych kontekstach: artystycznym - jako korespondencja fabularna, narracyjna i genologiczna dzieł literackich i filmowych, socjologicznym - poruszającym problem świadomości filmowej ówczesnej elity intelektualnej i kina jako fenomenu społecznego, oraz historycznym - w odniesieniu do procesów kulturotwórczych sztuki słowa i sztuki ekranu. Szerokie ujęcie problemu, poruszające, oprócz oficjalnego, peryferyjne i popularne obiegi kultury, oraz bogata egzemplifikacja w postaci kilkuset tytułów literackich i filmowych, stanowiących materiał badań, składają się na dzieło wartościowe zarówno dla polonistów i filmoznawców, jak i osób żywo zainteresowanych historią kultury polskiej, a w szczególności okresu międzywojennego.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2007

źródło okładki: http://www.ptpn.poznan.pl/