Młodzież polska podczas okupacji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
yootsuu

„Młodzież polska podczas okupacji 1939-1945. Niektóre problemy polityki hitlerowskiego okupanta wobec młodzieży polskiej” to zbiór najważniejszych informacji na temat warunków, w jakich znalazła się polska młodzież w czasie II wojny światowej. Autor przedstawia zarys sytuacji Polaków, opisuje między innymi metody hitlerowskich sądów, łapanki, przymus pracy, problemy z uzyskaniem żywności czy rolę obozów koncentracyjnych w "wychowaniu" młodzieży. Książka jest bogata w relacje świadków, dane liczbowe, fragmenty dokumentów, przesłuchań i gazet, a także archiwalne zdjęcia ze zbiorów niemieckich i amerykańskich.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

yootsuu | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

zarys sytuacji młodzieży polskiej podczas hitlerowskiej okupacji został przedstawiony w sposób konkretny i zrozumiały, co jest bez wątpienia ważne dla czytelników, którzy dopiero zaczynają interesować się tym rozdziałem historii. autor zebrał i przedstawił najważniejsze fakty, podparte danymi, cytatami i nazwiskami. opisał wszystkie te dziedziny życia, które dla dorastających Polaków były szczególnie ważne [i jednocześnie te, które hitlerowskie władze najbardziej chciały kontrolować]: rozdzielanie rodzin, przymusowa praca dzieci i młodzieży, łapanki, masowe egzekucje, sądy i surowe kary za obrażanie Niemców, problemy ze zdobyciem jedzenia i wiele, wiele innych. oprócz tego, zamieszczono również zdjęcia, pochodzące z niemieckiego archiwum.

książkę polecam wszystkim, których interesuje los młodzieży oraz historia czasów okupacji, a nie czują się jeszcze na tyle pewnie, by sięgać po grube, typowo dokumentalne tomiska, napisane często ciężkim językiem. :)

Albert | 2016-08-15
Luki9541 | 2016-06-05