Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej

Okładka książki Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej Kazimierz Leśniak
Okładka książki Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej
Kazimierz Leśniak Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Myśli i Ludzie filozofia, etyka
filozofia, etyka
Myśli i Ludzie
Wiedza Powszechna
1972-01-01
1972-01-01
Filozofia filozofowie greccy przedsokratejczycy materialiści

Zdaje się, że użytkownik Wizjoner w swojej opinii zawarł to, co w tej pozycji rzeczywiście jest najważniejsze. Mnie równie, jak i jemu zabrakło w książce rozdziału poświęconego Parmenidesowi, mimo że wspominany był kilkukrotnie.
Poza tym, że książka napisana jest bardzo przystępnie, osoby niezaznajomione z terminologią filozoficzną w stopniu podstawowym z pewnością nie uznają jej za lekturę trudną. Dodatkowo na plus należy dodać to, że język używany przez Leśniaka jest po prostu piękny. Zgrabne, czytelne zdania, czas zaprzeszły - dziś praktycznie niespotykany.
Ciekawi mnie natomiast to, czy napomknięcie w dwóch miejscach o Leninie i Marskie było spowodowane czasami, w których Autorowi przyszło tworzyć czy też te jednozdaniowe wzmianki uznał za tyle istotne, że należało sie w książce zamieścić.

Kazimierz Leśniak, historyk filozofii, tłumacz i badacz filozofii starożytnej, napisał to wyjątkowe (jak na datę powstania) opracowanie myśli filozoficznej najwcześniejszych starożytnych, czyli presokratejskiej filozofii przyrody. Było ono jak na swój czas wyjątkowe, gdyż stanowiło pierwszą osobną publikację poświęconą tymże wczesnym filozofom przyrody. To, czego czytelnicy mogli wcześniej dowiedzieć się w skrótowej formie od Tatarkiewicza, zostało tu rozbudowane i poszerzone, dając odrobinę pełniejszy obraz każdego z omawianych filozofów. Zaletą książeczki jest miara – nie jest to wyczerpująca monografia, ale nie jest to też przesadnie skrótowe streszczenie.

Jest to napisane prostym językiem zgrabne wprowadzenie do tematu dla początkujących. Leśniak omawia tu chronologicznie filozofie Talesa, Anaksymandra, Anaksymenesa, Heraklita, Empedoklesa oraz Leucypa i Demokryta. Główny nacisk kładzie rzecz jasna na ich teorie ontologiczno-przyrodnicze, czyli rozważania nad arche (zasadą i początkiem wszechświata) oraz na teorie kosmologiczne – to one są opisane najszerzej. Jednak nie zabraknie tu również miejsca na krótkie zarysy biograficzne, a także pozostałe poglądy filozofów (np. teorie dotyczące początków życia) i inne osiągnięcia przypisane im przez tradycję. Informacje tu podane znakomicie uzupełniają się z podręcznikami do historii filozofii innych autorów. Jest to wprowadzenie poręczne i sycące, rozbudzające ciekawość, ale nie przeładowuje czytelnika nadmiarem informacji.

Niestety największym minusem jest to, że nie omówiono tutaj wszystkich filozofów z tej epoki filozoficznej. Nie ma tu chociażby Ksenofanesa i Parmenidesa.

Analiza zagadnienia przejścia człowieka od myślenia "magicznego" do racjonalnego objaśniania otaczającego świata. Zwięzły zarys najstarszego etapu filozofii, gdzie bogowie muszą ustąpić pola zwykłej ludzkiej ciekawości i dociekliwości.

• Filozofia
  • Filozofia starożytna
  • Filozofia
  • Historia powszechna
  • Chiże

Dodaj cytat z książki Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej