Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej

Okładka książki Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej Kazimierz Leśniak
Okładka książki Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej
Kazimierz Leśniak Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Myśli i Ludzie filozofia, etyka
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Myśli i Ludzie
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
Tagi:
Filozofia filozofowie greccy przedsokratejczycy materialiści
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
201
86

Na półkach: , , ,

Zdaje się, że użytkownik Wizjoner w swojej opinii zawarł to, co w tej pozycji rzeczywiście jest najważniejsze. Mnie równie, jak i jemu zabrakło w książce rozdziału poświęconego Parmenidesowi, mimo że wspominany był kilkukrotnie.
Poza tym, że książka napisana jest bardzo przystępnie, osoby niezaznajomione z terminologią filozoficzną w stopniu podstawowym z pewnością nie uznają jej za lekturę trudną. Dodatkowo na plus należy dodać to, że język używany przez Leśniaka jest po prostu piękny. Zgrabne, czytelne zdania, czas zaprzeszły - dziś praktycznie niespotykany.
Ciekawi mnie natomiast to, czy napomknięcie w dwóch miejscach o Leninie i Marskie było spowodowane czasami, w których Autorowi przyszło tworzyć czy też te jednozdaniowe wzmianki uznał za tyle istotne, że należało sie w książce zamieścić.

Zdaje się, że użytkownik Wizjoner w swojej opinii zawarł to, co w tej pozycji rzeczywiście jest najważniejsze. Mnie równie, jak i jemu zabrakło w książce rozdziału poświęconego Parmenidesowi, mimo że wspominany był kilkukrotnie.
Poza tym, że książka napisana jest bardzo przystępnie, osoby niezaznajomione z terminologią filozoficzną w stopniu podstawowym z pewnością nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
128
128

Na półkach: ,

Kazimierz Leśniak, historyk filozofii, tłumacz i badacz filozofii starożytnej, napisał to wyjątkowe (jak na datę powstania) opracowanie myśli filozoficznej najwcześniejszych starożytnych, czyli presokratejskiej filozofii przyrody. Było ono jak na swój czas wyjątkowe, gdyż stanowiło pierwszą osobną publikację poświęconą tymże wczesnym filozofom przyrody. To, czego czytelnicy mogli wcześniej dowiedzieć się w skrótowej formie od Tatarkiewicza, zostało tu rozbudowane i poszerzone, dając odrobinę pełniejszy obraz każdego z omawianych filozofów. Zaletą książeczki jest miara – nie jest to wyczerpująca monografia, ale nie jest to też przesadnie skrótowe streszczenie.

Jest to napisane prostym językiem zgrabne wprowadzenie do tematu dla początkujących. Leśniak omawia tu chronologicznie filozofie Talesa, Anaksymandra, Anaksymenesa, Heraklita, Empedoklesa oraz Leucypa i Demokryta. Główny nacisk kładzie rzecz jasna na ich teorie ontologiczno-przyrodnicze, czyli rozważania nad arche (zasadą i początkiem wszechświata) oraz na teorie kosmologiczne – to one są opisane najszerzej. Jednak nie zabraknie tu również miejsca na krótkie zarysy biograficzne, a także pozostałe poglądy filozofów (np. teorie dotyczące początków życia) i inne osiągnięcia przypisane im przez tradycję. Informacje tu podane znakomicie uzupełniają się z podręcznikami do historii filozofii innych autorów. Jest to wprowadzenie poręczne i sycące, rozbudzające ciekawość, ale nie przeładowuje czytelnika nadmiarem informacji.

Niestety największym minusem jest to, że nie omówiono tutaj wszystkich filozofów z tej epoki filozoficznej. Nie ma tu chociażby Ksenofanesa i Parmenidesa.

Kazimierz Leśniak, historyk filozofii, tłumacz i badacz filozofii starożytnej, napisał to wyjątkowe (jak na datę powstania) opracowanie myśli filozoficznej najwcześniejszych starożytnych, czyli presokratejskiej filozofii przyrody. Było ono jak na swój czas wyjątkowe, gdyż stanowiło pierwszą osobną publikację poświęconą tymże wczesnym filozofom przyrody. To, czego czytelnicy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
312
98

Na półkach:

Analiza zagadnienia przejścia człowieka od myślenia "magicznego" do racjonalnego objaśniania otaczającego świata. Zwięzły zarys najstarszego etapu filozofii, gdzie bogowie muszą ustąpić pola zwykłej ludzkiej ciekawości i dociekliwości.

Analiza zagadnienia przejścia człowieka od myślenia "magicznego" do racjonalnego objaśniania otaczającego świata. Zwięzły zarys najstarszego etapu filozofii, gdzie bogowie muszą ustąpić pola zwykłej ludzkiej ciekawości i dociekliwości.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    8
  • Filozofia
    3
  • Teraz czytam
    1
  • Filozofia starożytna
    1
  • Filozofia
    1
  • 2024
    1
  • Historia powszechna
    1
  • Chiże
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Materialiści greccy w epoce przedsokratejskiej


Podobne książki

Przeczytaj także