rozwińzwiń

Homo homini. Mały traktat etyczny

Okładka książki Homo homini. Mały traktat etyczny Antoni Domaniewski
Okładka książki Homo homini. Mały traktat etyczny
Antoni Domaniewski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
374 str. 6 godz. 14 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-02-29
Data 1. wyd. pol.:
2008-02-29
Liczba stron:
374
Czas czytania
6 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7469-698-2
Tagi:
humanistyka etyka moralność obiektywizm racjonalizm
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
29
25

Na półkach: ,

Co rozumiemy przez pojęcie etyki? Czy jest to zbiór narzuconych norm i zasad? Czy etyka zawiera się w religijnych prawidłach, czy w państwowym kodeksie prawnym? W jaki sposób etyczne powinności można uzasadnić? W tej niepozornej książce znajdziemy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, wzbogacone o liczne refleksje autora oraz prezentacje wybranych systemów etycznych i filozoficznych.

Jest to bardzo przystępna i bogata w treść pozycja, napisana ambitnym, specjalistycznym (ale nie niezrozumiałym!) językiem. Podkreślam to ostatnie głównie z perspektywy osób, które darzą niechęcią nadęte wywody akademików (i obawiają się potoku obcych terminów, przekombinowanych zdań i hermetycznej logiki) oraz z perspektywy filozoficznych laików, którzy o filozofii wiedzą tyle, co kazano im wykuć w szkole średniej (do tej grupy należę również ja). Autor zgrabnie przeplata „język branżowy” z treścią uproszczoną, tworząc produkt odpowiedni zarówno dla amatorów, jak i dla wielbicieli tematu.

Antoni Domaniewski wysuwa własne wnioski dotyczące etyki normatywnej oraz wyczerpująco je argumentuje. Autor postuluje obiektywność i niezależność etyki, która wywodzi się z głębi ludzkiej natury i odpowiada jej potrzebom. W centrum systemu etycznego stoi dobro człowieka, będące najwyższą z możliwych wartości. Powyższe założenia mogą przypominać truizmy, ale jak podkreśla sam autor, etyka powinna posiadać swoje teoretyczne uzasadnienia, inaczej przypomina wydmuszkę, składa się z pustych norm i nakazów. Treść książki pozwoliła mi poukładać w głowie wartości, z którymi już byłam zaznajomiona, wzbogacić moją dotychczasową wiedzę oraz rozszerzyć zakres argumentacji odnośnie kwestii etycznych. Refleksje Domaniewskiego są niezwykle ludzkie, co było wspaniałym powiewem świeżości pośród przekombinowanych systemów etycznych z różnych epok (które zresztą zostały w owej książce omówione). Koncept przedstawiony w tej książce mnie zwyczajnie urzekł.

Ta pozycja zdecydowanie trafiła w mój gust. Ciężko było się oderwać, co przy książce tego rodzaju stanowiło kłopot: jej bogata treść pozwalała mi przyswajać jedynie 20-30 stron dziennie. Aczkolwiek, nie jest to w żadnym wypadku ujmą. Zdecydowanie polecam, nawet dla osób niezainteresowanych tematem.

Co rozumiemy przez pojęcie etyki? Czy jest to zbiór narzuconych norm i zasad? Czy etyka zawiera się w religijnych prawidłach, czy w państwowym kodeksie prawnym? W jaki sposób etyczne powinności można uzasadnić? W tej niepozornej książce znajdziemy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, wzbogacone o liczne refleksje autora oraz prezentacje wybranych systemów etycznych i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Publikacja popularnonaukowa
    1
  • 2020
    1
  • Posiadam
    1
  • DO SPRZEDANIA
    1
  • (o)magija/psychologia/filozofia
    1
  • Filozofia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Homo homini. Mały traktat etyczny


Podobne książki

Przeczytaj także