Byt i względność

83-88973-22-3
Filozofia, ontologia, relatywwizm
filozofia i etyka
Aluś

"Byt i względność" to pozycja indywidualnej, autorskiej koncepcji filozoficznej, opartej na fundamentach racjonalistycznych i liczącej się z odkryciami współczesnej nauki. Pisana jest z pozycji bezstronnego obserwatora tradycyjnej problematyki filozofii, niezależnego od jakichkolwiek dogmatów, szkół i ideologii. Autor proponuje czytelnikowi krytyczną wędrówkę przez niektóre zaistniałe dotąd poglądy, by równocześnie - droga licznego rozumowania - dojść do przedstawienia poglądu własnego. Sednem jego jest stosunek dwóch pojęć, zawartych w tytule książki, oraz formuła "struktury względności", dowodząca, że względne zawsze musi odsyłać do absolutnego. Książka obejmuje różne tematy i zagadnienia, nie omijając przy tym spraw ważnych w światopoglądzie każdego człowieka. Mimo podjętej problematyki, "Byt i względność" nie jest akademicką rozprawą, lecz raczej filozoficznym esejem, w zamierzeniu autora - "książką do czytania " dla każdego.

źródło opisu: Neriton 2002

źródło okładki: Neriton 2002