10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
837171954X
Filozofia, paradoksy
filozofia, etyka
Karla

Książka jest monografia poświęcona paradoksów rozumowania w europejskiej tradycji filozoficznej logiki. Dla każdego paradoksu, analizuje ważne próby jego rodzaj. Te treści są ułożone według nowej klasyfikacji paradoksów prezentowanych przez autora. Paradoksy omówione w pierwszych trzech rozdziałach można nazwać wewnątrz językowe nich. Pierwszy rozdział analizuje paradoksy wynikające z rozdźwięku między logicznie poprawnego rozumowania i opinii wcześniej przyjętych. Drugi poświęcony jest paradoksów wynikających z błędu dwuznaczności. Trzecia analizuje rozumowania, których paradoksalny charakter pochodzi z własnym referentnymi konstrukcji językowych. Rozdział czwarty omawia paradoksy, które nazywane są ontologiczne te, których istnienie wynika z konfrontacji opisu języka rzeczywistości i tej samej rzeczywistości. Książka jest napisana w sposób jasny i nie wymaga zaawansowanej wiedzy o logice. Jest on skierowany do czytelników, albo z humanistycznym lub naukowego wykształcenia i dotyczy ważnych problemów językowych, poznania i rozumowania w przystępny sposób.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2006

źródło okładki: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.php#/book:show,2037,paradoksy

poczytnik | 2017-09-11

Doskonała lektura dla każdego dociekliwego czytelnika,który zechce zgłębić tematykę paradoksów.Zawiera interesujące przykłady .Napisana przystępnym językiem,z ogromną dbałością o warstwę leksykalną oraz logiczną spójność. Zdecydowanie polecam!