Wielka historia sztuki. Tom 5, Sztuka baroku

Tłumaczenie: Anita Kłos
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Historia Sztuki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Arkady
8 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
La grande storia dell arte. Il seicento
sztuka
gotye

Ten tom poświęcony jest sztuce siedemnastego wieku, w którym ścierały się przeciwstawne prądy. Silne były nadal tendencje klasyczne, odwołania do antyku i dzieł wielkich mistrzów renesansu włoskiego, widoczne zwłaszcza w malarstwie szkoły Carraccich, pracujących w Italii francuskich artystów Poussina i Lorraina, projektach architektonicznych Inigo Jonesa. Jednak był to też czas narodzin wspaniałego, pełnego dramatyzmu światłocieniowego malarstwa Caravaggia, które wywarło znamienny wpływ na twórczość artystów w całej Europie. Widoczny jest on zarówno w realistycznych obrazach holenderskich mistrzów, z Rembrandtem i Halsem na czele, jak i francuskich malarzy takich jak Georges de La Tour i bracia Le Nain, a także hiszpańskich twórców, jak Jusepe de Ribera. Rozkwitła też wówczas pełna patosu, egzaltacji architektura i rzeźba baroku, najpełniej wyrażająca się w urzekającej bogactwem form, finezją i pięknem twórczości Gianlorenza Berniniego i Francesca Borrominiego.

źródło opisu: www.arkady.com.pl

źródło okładki: www.arkady.com.pl

Piktor | 2016-03-18

Choć narracyjny charakter tekstu (w opozycji do muzealnego z pierwszych dwóch tomów) został tu utrzymany i wydaje się, że już tak zostanie, jest to trochę słabszy tom od póki co najlepszego czwartego (acz tylko od tego), mimo że sztuka baroku zdobywa mnie chyba jeszcze bardziej niż sztuka renesansu. Lekki chaos i brak wyraźnej osi chronologicznej jest problemem całej serii, lecz tutaj odczułem je w szczególności. Autorka niby snuje jakąś opowieść, ale łatwo odnieść wrażenie, że opowiada zbyt wiele wątków naraz. Jej styl nie jest też tak ciekawy i lekki jak Susanny Buricchi, która pisała o dojrzałym renesansie. I jeszcze jedna formalna uwaga: autorka, pisząc o danym dziele, często wspomina w nawiasie, w którym muzeum się ono znajduje, co jest marnowaniem cennego miejsca na tekst, skoro w podpisie każdego zdjęcia muzeum i tak jest wskazane. Największe zalety wydawnictwa nie zostały jednak zatracone, piękna i fascynująca lektura.

7.5/10

Heremit | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017
damian071 | 2016-12-19
WhateverWorks | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2013 rok !
Aggie | 2018-08-27
Na półkach: Chcę przeczytać, WBP