Sekrety drugiej wojny światowej. Wojna mózgów. Tajne badania naukowe i ich zastosowanie w czasie drugiej wojny światowej

Tłumaczenie: Marek Wasilewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Secret War
II wojna światowa, technika
historia
jagarkar

Druga wojna światowa, jak żadna inna wcześniej, była zmaganiem nie tylko żołnierzy, lecz także naukowców w celu zmniejszenia technologicznej przewagi przeciwnika. Stała się impulsem do rozwoju badań naukowych w wielu dziedzinach. Brian Johnson przedstawia zgromadzony przez siebie materiał będący efektem wieloletnich badań historycznych. Opowiada o urządzeniach, dzięki którym Luftwaffe mogła z ogromną precyzją bombardować Wielką Brytanię, oraz o tym, w jaki sposób się temu przeciwstawiono. Omawia skonstruowanie radaru, który stał się decydującym elementem brytyjskiego systemu wczesnego wykrywania, cały rozdział poświęca doskonalonym przez niemieckich naukowców pod kierunkiem Wernhera von Brauna pociskom rakietowym V1 i V2. Opowiada o toczonej na morzu wojnie przeciwko niemieckim U-bootom, o lotniskowcach eskortowych, echosondach ASDIC i innych fantastycznych wynalazkach, które podobnie jak mina magnetyczna zostały bardzo szybko unieszkodliwione przez przeciwnika, oraz najbardziej strzeżonym sekrecie drugiej wojny światowej – „Enigmie”.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

| 2013-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Bardzo lubię historię, ale jak każdy miłośnik tej dziedziny mam swoje ulubione okresy i te, do których podchodzę z dużą rezerwą, niepewnością, czy wręcz niechęcią. Druga wojna światowa należy właśnie do tych momentów historycznych, do których nie pałam szczególną miłością, czy w ogóle jakąkolwiek. Wynika to jak sądzę z dwóch przyczyn. Po pierwsze wolę odleglejsze epoki, znacznie różniące się od dzisiejszych czasów, po drugie II wojna to coś, co znam z opowieści dziadków i jest ona dla mnie raczej smutną częścią historii rodziny niż historią XX wieku. Dlatego też do książki Briana Johnsona „Sekrety drugiej wojny światowej. Wojna mózgów” podchodziłam z dużą rezerwą. Z jednej strony byłam ciekawa tych wszystkich wynalazków i ich historii, z drugiej obawiałam się nieco, że moja niechęć zaciemni mi obraz i zniweczy dobrą lekturę. Okazało się jednak, że Brian Johnson to absolutnie mistrz pióra i nie nudziłam się ani przez chwilę.

Autor w kolejnych rozdziałach szczegółowo opisuje...

Igor | 2015-08-14
Na półkach: Przeczytane, II WŚ

Bardzo ciekawa książka dla każdego kogo pociąga ciekawość czyli "jak to działa". Technika i historia w jednym. W książce mamy ukazany zarys wynalazków które powstawały w trakcie lub tuż przed II wojną światową.
Czytelnikowi może się nasunąć jedna myśl - dlaczego autor nie umieścił żadnych informacji o latających spodkach. Według mnie dlatego, że książka oparta jest o faktyczne źródła a nie domniemania, dzięki temu jest dużo bardziej wartościowa.

jarr74 | 2013-10-04
Przeczytana: 2013 rok

Jak można bez większego trudu wywnioskować z tytułu książki Briana Johnsona „Sekrety II wojny światowej. Wojna mózgów” tym razem zagadnienia II wojny światowej przedstawione i potraktowane zostaną w sposób zgoła odmienny niż zazwyczaj się to dzieje. Nie spojrzymy na pola bitew i wielkich wojennych przedsięwzięć przez pryzmat geniuszu dowódców, błyskotliwych osiągnięć taktycznych, strategicznych rozwiązań, liczebności jednostek, spektakularnych zwycięstw i sromotnych klęsk. Zmierzymy się z historią ukazując ją jako technologiczny wyścig, starcie naukowców i badaczy, powstanie genialnych rozwiązań i wynalazków (tajnych, sekretnych ) które zdecydowanie wyprzedzały swoje czasy. To im i ogromnemu wpływowi jaki wywarły na losy tego straszliwego dwudziestowiecznego konfliktu poświęcona jest ta znakomita publikacja. Autor z niezwykłą analityczną wnikliwością, precyzją i drobiazgowością, dosłownie krok po kroku (podpierając się licznymi zdjęciami i schematami) przybliża nam owe cuda...

Frederik | 2014-01-24
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Dobra ksiazka, tylko azeby ja przeczytac trzeba posiadac w miare duza znajomosc matematyki i fizyki, inaczej latwo sie w tym wszystkiim pogubic.

Sector | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017