Uniwersytet życia. Pielgrzymka do Santiago de Colpostela

Wydawnictwo: Poligraf
978-83-7856-041-8
Matacz

Historia, której nie sposób nie czytać bez emocji. Historia podążania współcześnie tropami św. Jakuba. Historia konfrontowana relacjami i opiniami współczesnych nam osób – pielgrzymów. […] większość rozmowy poświęcona była camino i motywacjom pielgrzymów. Moi rozmówcy doszli do wniosku, że 70% pielgrzymów zmierza do Santiago z pobudek religijnych, 10% ma motywacje czysto kulturalne, a...

[…] większość rozmowy poświęcona była camino i motywacjom pielgrzymów. Moi rozmówcy doszli do wniosku, że 70% pielgrzymów zmierza do Santiago z pobudek religijnych, 10% ma motywacje czysto kulturalne, a pozostali inne: sport, ciekawość, przygodę itp. Byłem pod wrażeniem wielkiej kultury tej 12-głosowej dyskusji oraz łatwości dojścia do wspólnego zdania. A wymienione liczby potwierdzały tylko moje wcześniejsze obserwacje pielgrzymów […]
Fragment rozdz. Dzień ósmy

[…] często wracam myślą do camino, wspominam katedrę i grób św. Jakuba. Myślę o tym, że apostoł kontynuuje swą misję, którą powierzył mu Jezus Chrystus nad Jeziorem Galilejskim, powołując go wraz z jego bratem Janem, Szymonem i Andrzejem do łowienia ludzi. Jest on w niewytłumaczalny sposób wierny tej misji, dlatego ciągną do niego miliony wiernych z różnych kontynentów. Jak ogromny wpływ ma nadal na nich… […] Wielu pielgrzymów uczy się w drodze czegoś ważnego: człowiek naprawdę nie potrzebuje wiele, skoro przez miesiąc wystarczy mu to, co ma w plecaku. Ja również przekonałem się o tej prawdzie. Także lepiej zrozumiałem, co to znaczy, że chrześcijaństwo jest fundamentem naszej europejskiej cywilizacji.
Fragment rozdz. Refleksje

źródło opisu: www.wydawnictwopoligraf.pl

źródło okładki: www.wydawnictwopoligraf.pl

jcdawid | 2015-05-28

Ksiazka naprawde swietna, w pelni odzwierciedla tytul "Uniwersytet zycia", nie jest to tylko spis szlakow, ani zadna mapa jak wiele innych ksiazek na ten temat. Laczy ona wszystkie przemyslenia i wazne aspekty w zyciu, poczawszy od tych ekonomicznych (ktore wydaly sie mi najbardziej interesujace), po spoleczne problemy i jaka role odgrywala religia w kulturze i dzisiejszych czasach. Podczac, gdy teraz mamy wiele oklepanych tematow, Uniwersytet Zycia stanowi bardzo mila odmiane. Polecam serdecznie;)

Józef | 2013-11-29

„Ludzie dzielą się na tych ,którzy lubią chodzić, no i na tych, którzy o tym nie wiedzą”

Autor książki, z którym studiowałem jako stypendysta austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na renomowanej Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu jest mi nie tylko osobiście znany. Z nim i z jego rodziną łączy mnie wieloletnia przyjaźń.

Mieczysław Gasowski jako autor książki „Uniwersytet życia – pielgrzymka do Santiago de Campostela ‘ należy do tych ludzi, którzy lubią chodzić często przez „kurz,* błota i deszcz” idąc 800 km i odkrywać to co nam stworzył Twórca i powierzył nam w naszą ludzka odpowiedzialną opiekę.

Poznałem go jako człowieka bacznego i wrażliwego obserwatora, który stara się i potrafi odkrywać to co trwałe i tworzy podstawy solidnych i zdrowych fundamentów dla życia pojedynczego człowieka, rodziny i społeczeństwa.

Nie akceptuje „domów zbudowanych na piasku”, które zdominowały , nasze współczesne życie oparte na kryteriach konsumpcji, autor szuka tylko „drogi życia”...

Tamara | 2013-10-27
Przeczytana: marzec 2013

Przed swoim wyruszeniem na Szlak Św. Jakuba w Hiszpanii (26 maja 2013r.) wiele czytałam na ten temat. Szukałam w tych lekturach podstawowych informacji o Szlaku, a także duchowych refleksji, świadectwa przemian. W tej książce jest, w moim odczuciu, za dużo typowgo reportażu, dywagacji socjalno - politycznych i przewodnika turystycznego. Książka jest na pewno ciekawa pod względem poznawczym, ale... ja po prostu szukałam czegoś innego.

KDuczmal | 2013-11-18

Autor zabrał ze sobą nadbagaż w postaci zachwalania własnych talentów językowych i dyskusji na tematy polityczne i społeczne( jak zauważyła moja poprzedniczka). Dotarłam tylko do trzeciego rozdziału, bo nie po drodze mi z autorem.

Jadwiga Wierszyc | 2013-11-25
Przeczytana: 19 listopada 2013