Uniwersytet życia. Pielgrzymka do Santiago de Colpostela

Okładka książki Uniwersytet życia. Pielgrzymka do Santiago de Colpostela Mieczysław Gasowski
Okładka książki Uniwersytet życia. Pielgrzymka do Santiago de Colpostela
Mieczysław Gasowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Wydawnictwo Poligraf
2012-11-08
2012-11-08
978-83-7856-041-8
Santiago de Compostela Camino pielgrzymka szlak św. Jakuba

Ksiazka naprawde swietna, w pelni odzwierciedla tytul "Uniwersytet zycia", nie jest to tylko spis szlakow, ani zadna mapa jak wiele innych ksiazek na ten temat. Laczy ona wszystkie przemyslenia i wazne aspekty w zyciu, poczawszy od tych ekonomicznych (ktore wydaly sie mi najbardziej interesujace),po spoleczne problemy i jaka role odgrywala religia w kulturze i dzisiejszych czasach. Podczac, gdy teraz mamy wiele oklepanych tematow, Uniwersytet Zycia stanowi bardzo mila odmiane. Polecam serdecznie;)

„Ludzie dzielą się na tych ,którzy lubią chodzić, no i na tych, którzy o tym nie wiedzą”

Autor książki, z którym studiowałem jako stypendysta austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na renomowanej Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu jest mi nie tylko osobiście znany. Z nim i z jego rodziną łączy mnie wieloletnia przyjaźń.

Mieczysław Gasowski jako autor książki „Uniwersytet życia – pielgrzymka do Santiago de Campostela ‘ należy do tych ludzi, którzy lubią chodzić często przez „kurz,* błota i deszcz” idąc 800 km i odkrywać to co nam stworzył Twórca i powierzył nam w naszą ludzka odpowiedzialną opiekę.

Poznałem go jako człowieka bacznego i wrażliwego obserwatora, który stara się i potrafi odkrywać to co trwałe i tworzy podstawy solidnych i zdrowych fundamentów dla życia pojedynczego człowieka, rodziny i społeczeństwa.

Nie akceptuje „domów zbudowanych na piasku”, które zdominowały , nasze współczesne życie oparte na kryteriach konsumpcji, autor szuka tylko „drogi życia” z solidnym fundamentem etycznym i moralnym, która stanowi „kodeks drogowy”, jako chrześcijańska orientacja dla życia dla człowieka w różnych sytuacjach.

Ten „plecak” z zawartością stałych nieprzemijających zasad boskich jest podstawą orientacji autora, a nie ta „konsumpcyjna iluzja jednego dnia”, która opanowała obecnie nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne.

Autor książki wrócił z swojej pielgrzymki do Santiago de Campostela do swojej Rodziny i swojej społeczności silniejszy w wiarę i zasady chrześcijańskie.

Autor po przebytej pielgrzymce ponownie głębiej zrozumiał, że chrześcijaństwo jest fundamentem naszej europejskiej cywilizacji, że ono przez wieki kształtowało naszą europejską rzeczywistość, jej kulturę, architekturę, sztukę, kościoły, klasztory, ludzkie zachowania i charaktery.

Przeczytałem tą książkę jednym tchem i pozostaję nadal pod wrażeniem tego czego podczas czytania tej książki doświadczyłem.

Zapraszam do przeczytania tej książki i do odbycia samemu takiej pielgrzymki, aby wzbogacić zawartość swojego „plecaka” w nieprzemijające wartości chrześcijańskie.

Adwokat Józef Fox Katowice, dnia 11.11.2013 r.

Mieczysław Gasowski jako autor książki...

Autor zabrał ze sobą nadbagaż w postaci zachwalania własnych talentów językowych i dyskusji na tematy polityczne i społeczne( jak zauważyła moja poprzedniczka). Dotarłam tylko do trzeciego rozdziału, bo nie po drodze mi z autorem.

Przed swoim wyruszeniem na Szlak Św. Jakuba w Hiszpanii (26 maja 2013r.) wiele czytałam na ten temat. Szukałam w tych lekturach podstawowych informacji o Szlaku, a także duchowych refleksji, świadectwa przemian. W tej książce jest, w moim odczuciu, za dużo typowgo reportażu, dywagacji socjalno - politycznych i przewodnika turystycznego. Książka jest na pewno ciekawa pod względem poznawczym, ale... ja po prostu szukałam czegoś innego.

Bardzo dobra książka

Bardzo dobra książka