Ewangelia według Rzymu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Gospel According to Rome
978-83-928593-0-7
religia

Ewangelia według Rzymu jest unikalną pozycją w języku polskim. Polskie wydanie jest próbą obiektywnego, merytorycznego i wolnego od emocji porównania oficjalnej nauki Kościoła katolickiego w jej najbardziej kluczowych obszarach z nauką samego Pisma Świętego. W konsekwencji jest ono zaproszeniem do osobistego studium tych zagadnień i wyciągnięcia stąd osobistych wniosków. Porównanie doktryny...

Porównanie doktryny Kościoła katolickiego z nauką Pisma Świętego obejmuje następujące obszary doktrynalne:
•Zbawienie
•Msza święta
•Maryja
•Władza

Polskie wydanie Ewangelii według Rzymu nie jest po prostu bezpośrednim tłumaczeniem oryginalnego wydania amerykańskiego, lecz faktycznie jego rozbudowaną redakcją. Oczywiście cały oryginalny tekst autora książki pozostał nienaruszony. To co w wielu miejscach zmieniliśmy to źródła cytatów tekstów źródłowych, które autor cytuje. Wszelkie zmiany w tym zakresie zostały dokonane według bardzo precyzyjnych zasad. Zasady te oraz wszelkie inne informacje, które są pomocne do samodzielnego studiowania, analizy i weryfikacji przedstawionych w książce zagadnień, zostały wyjaśnione we Wstępie Redaktora wydania polskiego.
Książka posiada obszerne i bardzo starannie opracowane przypisy końcowe, wyczerpującą bibliografię oraz aż trzy indeksy: indeks biblijny – kompletna lista wszystkich cytatów biblijnych, indeks apokryficzny – kompletna lista wszystkich cytatów apokryficznych, indeks rzeczowy – obszerny skorowidz wątków tematycznych i historycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Typowe dla protestantów żonglowanie faktami. Mnóstwo przypisów, budujących atmosferę "naukowości", jednakże w oderwaniu od historii chrześcijaństwa jest to propagandowy stek bzdur. Kiedyś się na to nabrałem, więc przestrzegam: przeczytajcie coś o historii i przeczytajcie katechizm Kościoła Katolickiego, zanim zdecydujecie się na niebiblijną zasadę "Sola scriptura".

Wiesia | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

54/2014

DarkStar | 2013-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2013

Chociaż można zarzucić tej książce nastawienie antykatolickie, to słowa autora nie są puste. Podobało mi się, że autor wystosowując różne zarzuty pod kątem Kościoła katolickiego wykorzystał kanoniczne i reprezentatywne źródła samego KK - w związku z czym KK niejako sam się oskraża swoimi własnymi pismami, których autor używa do wyjaśnienia domniemanych rozbieżności między nauczaniem Kościoła katolickiego, a nauczaniem wynikającym z Pisma Świętego. Myślę, że nawet dla katolików ta książka może być wartościową pozycją, nawet jeśli czytelnik nie zgodzi się z autorem, to może paradoksalnie lepiej poznać własną religię.