Przygody architektury XX wieku

Ithilloth

źródło okładki: google

PrzeCzytana | 2018-04-15
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Jak na książkę napisaną w latach ‘70, jest to zaskakująco dobra i wciąż aktualna pozycja. Oczywiście, w niektórych momentach “trąci myszką”, zapewne musi, ale generalnie zawiera przydatne informacje. Do tego podane są one w ciekawy sposób.

PRZEŁOMOWE OSIĄGNIĘCIA
Przygody Architektury XX wieku napisane przez Przemysława Trzeciaka zaczynają się od niewielkiego rysu historycznego, w którym opisuje rozwój technologii mających wpływ na architekturę. Najważniejszą z nich było unowocześnienie wytopu stali. Dzięki temu mogły się rozwinąć możliwości budowania z niego całych konstrukcji oraz zbrojenia betonu, co z kolei ułatwiło architektom projektowanie coraz bardziej skomplikowanych i wymyślnych budynków. Bezpośrednim efektem tych zmian było m.in. powstanie Wieży Eiffla.

Był to też moment, kiedy ożywiła się wyobraźnia architektów. Zaczęli oni stawiać pytania na temat przyszłości i filozofii architektury – czemu/komu ona ma właściwie służyć? Jakie ma przed sobą zadania? Trzeciak wyjaśnia...