Filozofia polska wieków średnich

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
filozofia i etyka
lillamy

Wnikliwe studium zapoznające z polską myślą filozoficzną wieków średnich. Autor – znawca tej tematyki – przedstawia ją na tle filozofii europejskiej, ukazuje wpływy i związki, a także różnice, odrębności mające źródło w ówczesnej naszej rzeczywistości historycznej. Poznajemy dzięki temu krakowskie środowisko uniwersyteckie XIV, a zwłaszcza XV wieku, w dobie świetności Akademii Jagiellońskiej. Analiza problematyki i przemian myśli filozoficznej średniowiecza odkrywa jej bogactwo, podważa utrzymujący się jeszcze pogląd, że był to okres jałowy w dziejach nauki. W świetle najnowszych badań, do których autor się odwołuje, w średniowieczu szukać należy zalążków nowożytnej myśli naukowej. A mistrzowie krakowskiego wydziału sztuk wyzwolonych też się tu przysłużyli.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1980

źródło okładki: www.conrada11.pl