Nudzimisie i przyjaciele

Okładka książki Nudzimisie i przyjaciele Rafał Klimczak
Okładka książki Nudzimisie i przyjaciele
Rafał Klimczak Wydawnictwo: Skrzat Cykl: Nudzimisie (tom 2) Seria: Nudzimisie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nudzimisie (tom 2)
Nudzimisie
Skrzat
2011-01-01
2011-01-01

Okładka książki Nowe przygody Bolka i Lolka Wojciech Bonowicz, Grzegorz Gortat, Ewa Karwan-Jastrzębska, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Michał Rusinek, Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko
Nowe przygody ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach Paulina Daniluk, Grzegorz Kasdepke
Kocha, lubi, s... Paulina Daniluk, Gr...
Okładka książki Wierszyki domowe Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Wierszyki domowe Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach Klara Wincenty, Elżbieta Zubrzycka
O zajączku Fil... Klara Wincenty, Elż...

II tom trzyma poziom, chociaż więcej wydarzeń dzieje się w krainie Nudzimisiów. I właśnie dlatego - pomimo świetnych historii z życia małych stworków - uciąłem jedną gwiazdkę. Wydało mi się podczas czytania, że opowiadania mniej się kleją niż te z poprzedniej części 🩹

Moja córka była jednak zachwycona więc polecam i Waszym dzieciakom 🙂

Moja córka była jednak zachwycona więc polecam i Waszym dzieciakom 🙂

Poznajcie Nudzimisie to takie misie, które przychodzą do dzieci by się nie nudziły. Historia opowiada o dwóch krainach. W tej bajkowej mieszkają Nudzimisie. Dowiecie się jak mieszkają i co się dzieje z nimi gdy pada deszcz. Niektóre nudzimisie uwielbiają jeść a to dlatego, że mają bardzo ciekawie wymyślone posiłki 🙂 Niektóre nudzimisie posiadają nazwy, które przemawiają za ich zachowaniem. Jest Buduś, cięgle pracujący, Obrazik zgadnijcie dlaczego ma takie imię? Oraz Czaruś, który jako jedyny nudzimiś uwielbia się nudzić.

Ale głównymi bohaterami jest tu Hubek i Gusia, którzy łączą świat bajkowy z naszym. Dzieje się to za sprawą pewnego przedszkolaka Szymka. Druga akcja dzieje się głównie w przedszkolu gdzie zastaniemy śmieszne sytuacje. Przedszkolaki uczą się dobrych i koleżeńskich zachowań. Idą na spacer szukać wiosny, poznawać ptaki oraz zbierać śmieci. nudzimisie w tej krainie dają nauczkę niegrzecznym dzieciom w bardzo pouczający sposób. Na pewno się uśmiechniecie. Co do śmiechu w krainie nudzimisie żyje stwór Łaskot. Zgadniecie czym zasłużył sobie na taką nazwę ?
Cała opinia:

Kolejna wspaniała obowiązkowa nudzimisiowa pozycja :) Nie wiem skąd autor bierze pomysły, ale sposób w jaki tłumaczy niewłaściwe zachowania jest obłędny. I jeszcze nazwy: bohaterów, przedmiotów i ich właściwości! No chociażby smakowite talerzowce z gotowymi obiadkami, wymyślacz śniadań, galaretkowe pola, drzewa lizakowca, a już dla mnie hitem tej części był Cudak i Łaskot. Nie ma co zdradzać więcej, po prostu sięgnijcie po tą książkę razem z dziećmi :)

Tom 2.
Dobra, miła lektura dla dzieci, która nie uśpi dorosłych. Mi sprawiła duża przyjemność zarówno reakcja dziecka jak i sama treść książki. Niestety nie nadawała się do czytania przed spaniem, bo synek z emocji skakał, poddrygiwał. Oczywiście nie obyło się bez okrzyków "NUDZIMISIE" w różnych porach dnia - dziecko pamiętało i przeżywało książkę. (czytałam 4 latkowi, starszy kuzyn też był zachwycony)

Tom 2.

Przeczytaliśmy szybko, bo dziecko nosiło książkę za nami z prośbą "przeczytaj mi jeszcze". Nic dziwnego, bo sami (dorośli) byliśmy ciekawi, jak się potoczą kolejne nieschematyczne historie. Całość napisana piękną polszczyzną, zilustrowana ciepłymi rysunkami. Jedna z najpiękniejszych pod każdym względem książek dla dzieci.

Kolejny tom z cyklu za nami i ponownie jestem zauroczona tą pozycją. Autor tak ciekawie tworzy historię, w której przemyca tyle ważnych informacji na temat dbania o przyrodę, emocji i ciekawostek ze świata zwierząt (czy wiedzieliście, że dudki wystrzykują na osobnika, który wzbudza w nich strach substancję podobnie jak skunks?) a jednocześnie uwrażliwia że każdy z nas jest inny, ma wady i zalety i pomimo tego powinniśmy sie szanować. Wspaniała pozycja na wieczorne usypianie okraszona dużymi, kolorowymi rysunkami.

Nie tak dawno temu wraz z moją córeczką miałyśmy okazję poznać przemiłe stworzonka jakimi są nudzimisie. Dzięki lekturze książki "Nudzimisie" autorstwa Rafała Klimczaka miałyśmy okazję przenieść się do niezwykłej krainy zwanej przez jej mieszkańców Nudzimisiowem. Dowiedziałyśmy się, czym na co dzień zajmują się nudzimisie oraz jakie jest ich główne zadanie. A wszystko zaczęło się od pewnego małego przedszkolaka o imieniu Szymek, który pewnego dnia siedział w swoim pokoiku i wołał: NUDZI MI SIĘ!
Pierwsza część przygód nudzimisiów bardzo spodobała się mojemu dziecku. Dlatego też byłam zadowolona wiedząc, że na półce czeka na nas kolejna część pt "Nudzimisie i przyjaciele".

Książeczka została przygotowana w taki sam sposób, co poprzednia część. W środku znajdziemy kilka rozdziałów, które naprzemiennie raz opowiadają o Szymusiu, a raz o krainie nudzimisiów. O czym tym razem będziemy mieli okazję przeczytać? Dowiemy się o burzy, która zawitała do Nudzimisiowa. A było to wydarzenie niezwykłe. Ostatni raz coś takiego miało miejsce ponad sto lat temu i młode nudzimisie były bardzo zdziwione oraz zaniepokojone zjawiskiem, jakim jest deszcz. Jednak deszcz czasem bywa niebezpieczny, o czym na własnej skórze przekonają się nasi milusińscy. Innym razem mieszkańców Nudzimisiowa zaniepokoi wygląd strumyczka, którym zwykle płynęła przepyszna lemoniada, a tym razem pełny jest on błota. Wyznaczona grupa nudzimisów będzie musiała wyruszyć w góry, gdzie znajduje się źródełko strumyka, aby zobaczyć, co powoduje, iż zamiast lemoniady płynie do ich krainy błoto.
Poznamy bliżej dwoje nudzimisiów, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia. A będą to Obrazik oraz Duduś. Jeden z nich to straszny obrażalski, a drugi z kolei jest niesamowitym chwalipiętą.
Nie zapomniano oczywiście o naszym dzielnym Szymku. Wraz z nim stawimy czoła kolegom, którzy wyśmiewali się z jego przyjaźni z dziewczynką. Poznamy, czym jest zazdrość o sukcesy innych, a także wybierzemy się na wiosenny spacer, podczas którego będziemy odnajdywać pierwsze oznaki wiosny.

Lektura książeczki "Nudzimisie i przyjaciele" z całą pewnością nauczy nasze szkraby wielu mądrych i przydatnych w życiu rzeczy. Dzieci dowiedzą się m.in.:

- do czego doprowadzają spore opady deszczu i co w takich sytuacjach należy robić.
- że życie nie jest łatwe. Raz się wygrywa, a raz przegrywa. Należy się do tego przyzwyczaić i nauczyć się cieszyć z innymi ich sukcesami.
- że nie powinno się naśmiewać z zawieranych przez kolegów przyjaźni, gdyż można przez to skrzywdzić nie jedną osobę.
- o tym, że czasem to, co wydaje nam się straszne i przerażające, w rzeczywistości okazuje się być zupełnie inne, niż początkowo przypuszczaliśmy. Warto zatem bliżej się czemuś przyjrzeć, zamiast pochopnie wyciągać wnioski.
- o przeróżnych odmianach ptaków oraz pierwszych zwiastunach wiosny.
- o tym, czym jest akcja "Sprzątanie świata" i jak bardzo jest ważna dla naszej Ziemi.

Kolejny raz książeczka została bardzo dopracowana pod każdym względem. Twarda okładka zapewni większą trwałość książeczce. Dzięki takiemu wykonaniu książeczka z pewnością nie jedno przetrwa. Oczywiście ponownie opowiedziane historyjki zostały napisane na dobrej jakości papierze. Warto oczywiście wspomnieć o załączonych ilustracjach wykonanych przez panią Agnieszkę Kłos - Milewską. I właśnie sposób ich przedstawienia jest wyjątkowy. Obrazki są tak namalowane, jakby powstały przy udziale dziecka. To z całą pewnością stanowi duży plus tej pozycji. Zapewne nie jedno dziecko po spojrzeniu na obrazki dojdzie do wniosku, że spokojnie samo dałoby radę coś takiego narysować.

"Nudzimisie i przyjaciele" ponownie pozwoliły mi i mojej córeczce przenieść się do Nudzimisiowa, które jest niesamowitą krainą pełną sympatycznych stworzeń kochających zabawę oraz lubujących się w dobrym jedzonku. Przeżyłyśmy wraz z nimi nowe przygody, a także mogłyśmy ponownie spotkać się z małym Szymkiem, z którym wybrałyśmy się na przemiłą wycieczkę w poszukiwaniu wiosny. Jestem pewna, że nie jeden raz powrócimy do tej książeczki. Moja córka jest nią oczarowana. A i mi, jako mamie, bardzo podobają się historie napisane przez pana Klimczaka. Więcej tego typu książeczek poproszę :)

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/04/202-nudzimisie-i-przyjaciele-rafa.html

bardzo fajna książka o `niezwykłych stworkach,polecam dla maluchów

bardzo fajna książka o `niezwykłych stworkach,polecam dla maluchów

1965

Z prawdziwą przyjemnością powróciłyśmy z córką do kolorowego świata Nudzimisiów. Te bajkowe stworki bawią, ale i przekazują dzieciom wiele ważnych zasad postępowania. Polecam nie tylko przedszkolakom.

Świetnie się czyta przygody nudzimisiów. Nie mogę się doczekać kolejnej części. Trochę mi smutno, że Hubek wyrósł z seplenienia, bo był uroczy.

• Dzieci
  • 2017
  • Przeczytane w 2013
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Nudzimisie i przyjaciele