Zrozumieć Unię Europejską

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Współczesna Europa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Understanding The European Union
Unia Europejska
Livi

Pierwsze polskie wydanie wielokrotnie wznawianej i uaktualnianej pracy znanego brytyjskiego specjalisty. Książka powstała z myślą o wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak funkcjonuje Unia Europejska i co przynosi w codziennym życiu prawie połowie miliarda osób zamieszkujących obszar pod jej jurysdykcją. Kolejne rozdziały zawierają omówienie teoretycznych podstaw integracji europejskiej,...

Kolejne rozdziały zawierają omówienie teoretycznych podstaw integracji europejskiej, znaczenia politycznych, gospodarczych i społecznych norm oraz wartości europejskich, historii UE, w tym problematyki Traktatu lizbońskiego, instytucji UE, w tym również ich pozaformalnych działań, roli opinii publicznej i eurosceptycyzmu/euroentuzjazmu, polityki gospodarczej UE, w tym skutków wprowadzenia jednolitego rynku i funkcjonowania waluty euro, rozwoju polityki rolnej i ochrony środowiska, polityki handlowej i relacji UE z sąsiednimi regionami oraz zmieniającej się roli Unii Europejskiej w kontekście globalnym.

"Unia Europejska nareszcie dojrzała i zbliżyła się do osiągnięcia celu, który tak dawno zapowiadali jej założyciele i orędownicy. Musi jeszcze rozwikłać wiele problemów, nadal panuje głęboki i trwały sceptycyzm względem jej wartości i osiągnięć, wciąż spotyka się z powszechnym niezrozumieniem i ani sami Europejczycy, ani reszta świata, jeszcze nie przyzwyczaili się do myślenia o Europie jako o jednym podmiocie (...). Znacznie wykroczyliśmy już jednak poza myślenie o integracji w kategoriach narzędzia do utrzymywania pokoju w Europie, lub sposobu na nakłonienie Francuzów i Niemców do pokojowego współistnienia, czy też drogi do otwarcia wewnętrznych granic w Europie. Wszystko to udało się już osiągnąć. Obecnie najważniejsze pytanie dotyczy tego, co nowa Europa zrobi ze swoimi dokonaniami oraz co integracja europejska będzie oznaczać dla reszty świata."
(Fragment tekstu)

źródło opisu: http://www.pwn.pl/