Europa: mity, modele, symbole

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
Zatoxu

Ten swoisty przewodnik po świecie europejskich wyobrażeń i symboli powstał w wyniku detektywistycznych wręcz poszukiwań autora w archiwach Rady Europy, Komisji Europejskiej oraz w bibliotekach Belgii, Francji i Szwajcarii. Antropologiczna perspektywa rozważań nadaje publikacji unikalny charakter. Autor skupia się na symbolicznych i mitologicznych aspektach instytucji europejskich i prowadzi czytelnika przez meandry konstelacji obrazów, do których odwołują się owe instytucje. Poznajemy Europe jako byt idealny, który d a j e s i ę d o m y ś l e n i a poprzez obrazy zorganizowane w grupy tematyczne - są one podstawa rozważań na temat współczesnych mitologii politycznych. W części poświęconej metaforycznym modelom dyskursu europejskiego autor przedstawia myśl polityczna Denisa de Rougemonta, Roberta Schumana, Jeana Monneta i Jacques'a Delorsa. Symbolikę instytucji europejskich prezentuje na przykładzie flagi europejskiej i hymnu (analiza obejmuje historie powstania, oficjalne znaczenia oraz nieoficjalne sensy towarzyszące im w popularnym obiegu). Interesującym dopełnieniem tej wyjątkowej książki są szeroko prezentowane dokumenty oficjalne, korespondencja oraz projekty flagi i hymnu europejskiego.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie