Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów. Przewodnik alternatywny/wprowadzenie do etnobotaniki

Okładka książki Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów. Przewodnik alternatywny/wprowadzenie do etnobotaniki Marek Styczyński
Okładka książki Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów. Przewodnik alternatywny/wprowadzenie do etnobotaniki
Marek Styczyński Wydawnictwo: Ruthenus flora i fauna
328 str. 5 godz. 28 min.
Kategoria:
flora i fauna
Wydawnictwo:
Ruthenus
Data wydania:
2012-05-25
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-25
Liczba stron:
328
Czas czytania
5 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7530-149-6
Tagi:
zielnik etnobotanika magia rośliny tradycja kultura historia ludowość obrzędowość ekologia
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Czarowna Słowacja. Przewodnik Anna Nacher, Marek Styczyński
Ocena 7,0
Czarowna Słowa... Anna Nacher, Marek ...
Okładka książki Vaggi Varri. W tundrze Samów Anna Nacher, Marek Styczyński
Ocena 6,2
Vaggi Varri. W... Anna Nacher, Marek ...
Okładka książki Ucho jaka. Muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe Anna Nacher, Marek Styczyński
Ocena 6,6
Ucho jaka. Muz... Anna Nacher, Marek ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
391
77

Na półkach: , , , , ,

Momentami gawędziarska, momentami encyklopedyczna, ale ilość ciekawostek solidna! Mam cały album z fragmentami z tej książki - a to o "ogródkach" na wierzbie, a to o przydatnych ziołach, a to o alfabecie druidów. Ta książka to przekrój wielu tematów, gdzie wspólnym mianownikiem jest relacja człowiek : rośliny. Czytałam ją kilka miesięcy, bo co chwilę znajdywałam w niej coś ciekawego i musiałam doczytać na ten temat więcej w necie! Zdecydowanie poszerza horyzonty. Zostanie na mojej półce i na pewno będę do niej wracać!

Momentami gawędziarska, momentami encyklopedyczna, ale ilość ciekawostek solidna! Mam cały album z fragmentami z tej książki - a to o "ogródkach" na wierzbie, a to o przydatnych ziołach, a to o alfabecie druidów. Ta książka to przekrój wielu tematów, gdzie wspólnym mianownikiem jest relacja człowiek : rośliny. Czytałam ją kilka miesięcy, bo co chwilę znajdywałam w niej coś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
370
255

Na półkach:

do szpiku hipsterskie i bezglutenowe.

najlepiej napisane i z biglem są te części ściśle o roślinach.
ale o łażeniu i gapieniu się też są w porządku.
trochę o historii co nie jest historią horroru, wojen, napoleona, wielkiej polityki małych ludzi, tylko historią odwiecznego grzebania motyką w grządkach.
można równolegle z wikipedią.

do szpiku hipsterskie i bezglutenowe.

najlepiej napisane i z biglem są te części ściśle o roślinach.
ale o łażeniu i gapieniu się też są w porządku.
trochę o historii co nie jest historią horroru, wojen, napoleona, wielkiej polityki małych ludzi, tylko historią odwiecznego grzebania motyką w grządkach.
można równolegle z wikipedią.

Pokaż mimo to

avatar
178
16

Na półkach:

podoba mi sie

podoba mi sie

Pokaż mimo to

avatar
383
91

Na półkach: ,

Magiczny przewodnik po opowieściach, które słyszałam dawno, dawno temu - od mamy, babci, dziadka... Przybliża świat, jaki mamy na wyciągnięcie ręki - wystarczy wejść na łąkę, do lasu czy nawet miejskiego parku. Czym są rośliny? Po co są rośliny? Dlaczego są rośliny? W jaki sposób ich historia wiąże się z naszą? I skąd się bierze to, że jedne z nich lubimy bardziej, a inne mniej - nawet jeśli nic o nich nie wiemy?
Czytałam tę książkę z zapartym tchem tym bardziej, że Marek znacznie poszerza kontekst opowieści o roślinach. Poznajemy więc losy brata Cyryla z Czerwonego Klasztoru na Słowacji, który stworzył magiczny zielnik… a także latał na samodzielnie skonstruowanej maszynie. Dowiadujemy się dlaczego systematyka roślin stworzona przez Linneusza sprawdza się do tej pory. I w końcu otrzymujemy wytyczne, jak stworzyć własny zielnik.
Dużą zaletą „Zielnika podróżnego” jest to, że nie podaje wszystkiego na przysłowiowej tacy… Owszem, dostajemy pełne informacje o poszczególnych roślinach, ale znaleźć je wokół siebie musimy sami. Dlatego wytyczne się przydają – ja mój prywatny zielnik roślin wspomagających i magicznych zamierzam stworzyć w wakacje, bo chodzić po Karpatach będę właśnie z Zielnikiem Podróżnym pod pachą.
I jeszcze jedno: jestem pewna, że każdy po przeczytaniu tej książki spojrzy na otaczające go rośliny inaczej. Z większym szacunkiem.

Ma
| Marek Styczyński, Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów. Przewodnik alternatywny/wprowadzenie do etnobotaniki, Wydawnictwo Ruthenus, Krosno 2012


PS. Na koniec kilka słów opinii, o które poprosiłam moją mamę – wszak to od niej wiele się kiedyś dowiedziałam o roślinach, więc bardzo zależało mi na tym, by po przeczytaniu „Zielnika podróżnego”, napisała co o nim myśli:

“Wydanie książki rewelacyjne - estetyka, solidność w każdym calu: okładka plus zawartość. Jest to książka dla wszystkich ludzi, którzy przyrodę i środowisko traktują jak dobrego sąsiada - niezależnie od wykształcenia, albo się uczą, albo poszerzają swoją wiedzę na bazie tej książki. Dla mnie osobiście ta książka jest jakby moja - pisana gdzieś bardzo dawno w mojej głowie, a teraz otworzona na nowo i przypominająca mi nie tylko nazwy, wygląd, ale i przestrogi mojej babci oraz mamy - czego nie wolno robić z daną rośliną, bo coś złego mnie spotka (magia działała mocno). Wszystkie te zebrane ludowe prawdy są autentyczne, takie jakie ja słyszałam w dzieciństwie. Gdyby ten Zielnik ukazał się w czasie, kiedy chodziłam do Liceum Pedagogicznego w Rabce, byłby wielką pomocą w nauce botaniki. Przypominają mi się lekcje biologii, kiedy to p. profesor Kolawa brała klasę na lekcje biologii na łąkę - dzieliła nas na 2-3 osobowe zespoły, wręczała podręcznik - Klucz do oznaczania roślin i zrywając na łące obojętnie jaką roślinkę, czekała na efekt naszego żmudnego dochodzenia do prawidłowego jej oznaczenia wg klucza. Rośliny te musiałyśmy oznaczać w różnych fazach wzrostu i dzięki temu nie było osoby w klasie, która nie potrafiła tego wykonać - przyznam, na początku nie było to łatwe. Mobilizacją były oczywiście oceny w dzienniku. Były to bardzo fajne, niezapomniane lekcje.
"Zielnik podróżny" jest profesjonalnym, dojrzałym zbiorem informacji w wykonaniu eksperta ekologii terenów górskich - przekazanych rzeczowo, prosto i obrazowo. Edukacja botaniczna w dużej mierze zależy od rodziców i nauczycieli: w przedszkolu i szkole podstawowej - bogatsze doświadczenia są przypisane dzieciom zamieszkujących tereny mniej uprzemysłowione, bowiem bezpośredni kontakt z roślinnością, to nie to samo co oglądanie obrazków, zdjęć. Jako dzieci otrzymujemy szereg informacji od rodziców, nauczycieli, potem wchodzimy sami w relacje przyrodo-egzystencjonalne. Każdy, kto na swej drodze spotka się z tym Zielnikiem, doceni współzależność roślin i ludzi. Szeroko otwierał będzie oczy na różnorodność otaczającego nas świata przyrody i jego wzajemnych relacji z naszą kulturą, historią i życiem w ogóle - rolnictwo, ogrodnictwo, warzywnictwo, muzyka, religia, twórczość artystyczna, ziołolecznictwo itd.
Na koniec - wielkie GRATULACJE za stworzenie tej cennej pozycji książkowej.

Anna Podziewska”

Magiczny przewodnik po opowieściach, które słyszałam dawno, dawno temu - od mamy, babci, dziadka... Przybliża świat, jaki mamy na wyciągnięcie ręki - wystarczy wejść na łąkę, do lasu czy nawet miejskiego parku. Czym są rośliny? Po co są rośliny? Dlaczego są rośliny? W jaki sposób ich historia wiąże się z naszą? I skąd się bierze to, że jedne z nich lubimy bardziej, a inne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
252
252

Na półkach:

Od czasu do czasu do niej wracam. Solidnie wydana. Dla fanów etnobotaniki. Pojawiają się nowe motywy. Autor jest autorytetem w temacie dlatego trudno pominąć to wydawnictwo.

Od czasu do czasu do niej wracam. Solidnie wydana. Dla fanów etnobotaniki. Pojawiają się nowe motywy. Autor jest autorytetem w temacie dlatego trudno pominąć to wydawnictwo.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    91
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    6
  • Nauki przyrodnicze - biologia, chemia, medycyna
    1
  • W mojej biblioteczce
    1
  • 2021
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Zakupy podróżniczo-przyrodnicze
    1
  • 03. a. Posiadam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także