Zielnik podróżny. Rośliny w tradycji Karpat i Bałkanów. Przewodnik alternatywny/wprowadzenie do etnobotaniki

Wydawnictwo: Ruthenus
978-83-7530-149-6
flora i fauna

W fascynującą podróż w świat głównie karpackich roślin, zabiera nas Marek Styczyński, mgr inż. leśnik i ekspert w zakresie ekologii terenów górskich. Autor od wielu lat zajmuje się etnobotaniką w kontekście poszukiwań głębokich związków pomiędzy kulturą tradycyjną i sztuką współczesną, a żywym, naturalnym środowiskiem. Książka napisana jest prostym, przystępnym dla każdego czytelnika językiem.

źródło opisu: http://ruthenus.pl/main.php?podstr=sklep_opis&id_produktu=76

źródło okładki: http://ruthenus.pl/main.php?podstr=sklep_opis&id_produktu=76

Magdalena Gościniak | 2012-07-26
Przeczytana: 03 lipca 2012

Magiczny przewodnik po opowieściach, które słyszałam dawno, dawno temu - od mamy, babci, dziadka... Przybliża świat, jaki mamy na wyciągnięcie ręki - wystarczy wejść na łąkę, do lasu czy nawet miejskiego parku. Czym są rośliny? Po co są rośliny? Dlaczego są rośliny? W jaki sposób ich historia wiąże się z naszą? I skąd się bierze to, że jedne z nich lubimy bardziej, a inne mniej - nawet jeśli nic o nich nie wiemy?
Czytałam tę książkę z zapartym tchem tym bardziej, że Marek znacznie poszerza kontekst opowieści o roślinach. Poznajemy więc losy brata Cyryla z Czerwonego Klasztoru na Słowacji, który stworzył magiczny zielnik… a także latał na samodzielnie skonstruowanej maszynie. Dowiadujemy się dlaczego systematyka roślin stworzona przez Linneusza sprawdza się do tej pory. I w końcu otrzymujemy wytyczne, jak stworzyć własny zielnik.
Dużą zaletą „Zielnika podróżnego” jest to, że nie podaje wszystkiego na przysłowiowej tacy… Owszem, dostajemy pełne informacje o poszczególnych roślinach,...

Marysia | 2016-03-03
Przeczytana: 2015 rok

do szpiku hipsterskie i bezglutenowe.

najlepiej napisane i z biglem są te części ściśle o roślinach.
ale o łażeniu i gapieniu się też są w porządku.
trochę o historii co nie jest historią horroru, wojen, napoleona, wielkiej polityki małych ludzi, tylko historią odwiecznego grzebania motyką w grządkach.
można równolegle z wikipedią.

kociatqo | 2015-07-21

podoba mi sie