Duch równości. Tam gdzie panuje równość wszystkim żyje się lepiej

Okładka książki Duch równości. Tam gdzie panuje równość wszystkim żyje się lepiej
Kate PickettRichard Wilkinson Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
309 str. 5 godz. 9 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The Spirit Level. Why More Equal Societies Almost Always Do Better
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wydania:
2011-01-01
Liczba stron:
309
Czas czytania
5 godz. 9 min.
Język:
angielski
ISBN:
978-83-7554-334-6
Tłumacz:
Jerzy Paweł Listwan
Tagi:
równość socjologia medycyna zdrowie nauki_społeczne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Historium. Welcome to the Museum Jo Nelson, Richard Wilkinson
Ocena 0,0
Historium. Wel... Jo Nelson, Richard ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , ,

Dwoje autorów dokonuje analizy statystycznej zależności pomiędzy poziomem nierówności majątkowej w rozwiniętych państwach Zachodu, a podstawowymi wskaźnikami jakości życia; do tych ostatnich zaliczają m.in.: poziom zaufania społecznego, poziom zaburzeń psychicznych, długość życia, otyłość, liczbę zabójstw, poziom mobilność społecznej.
Podstawową metodą jest regresja liniowa, a rezultaty obliczeń prezentuje się na licznych wykresach. Wyniki są bardzo ciekawe. Wszystkie powyższe wskaźniki jakości życia są negatywnie skorelowane z poziomem nierówności majątkowej w danym kraju, a nie są skorelowane z poziomem zamożności danego kraju. Więc jakość życia bardziej zależy od stanu nierówności niż od bogactwa kraju. Jeśli chodzi o poziom nierówności majątkowej to dwie grupy krajów się wyróżniają: na jednym biegunie mamy kraje anglosaskie: USA, Wlk. Brytanię, Nową Zelandię, w tych krajach nierówność jest największa. Na drugim biegunie leżą kraje skandynawskie plus Japonia gdzie nierówności są najniższe. Zatem wniosek jest taki, iż kraje skandynawskie przodują jeśli chodzi o jakość życia.
Można by mówić że jakość życia nie dotyczy klas wyższych w krajach nierównych, np. biały członek amerykańskiej klasy średniej żyje lepiej niż analogiczny ze Skandynawii. Nie, mówią autorzy, przeciętna długosć życia w tej klasie jest niższa w Ameryce. Więc duża nierównosć rykoszetem uderza też w klasy wyższe.
Bardzo to ciekawe, ale też kontrowersyjne, bo koncentrujące się jedynie na rozwiniętych krajach zachodnich. Czy podobne wnioski można wysunąć w stosunku do krajów postkomunistycznych, autorzy nie mówią, bo w książce prawie nie ma danych z tych krajów.
Ale coś jest na rzeczy bo nawet temat tegorocznego (2014) szczytu ekonomicznego w Davos dotyczy zbyt dużych nierówności majątkowych, które zagrażają stabilności gospodarczej i społecznej państw. Więc nawet ekonomiści dostrzegają problem.
A jak to jest u nas w Polsce? Średnio. A jak będzie dalej? myślę że też średnio, ani nie po brytyjsku ani po szwedzku, ale mogę się mylić.
Redakcja jest dosyć pobieżna, brakuje informacji z jakiego roku prezentowane dane pochodzą (trzeba sięgać do artykułów źródłowych), poza tym autorzy nie podają wielkości współczynnika korelacji R kwadrat, mierzącego siłę zależności; niektóre wykresy wyglądają dosyć podejrzanie, i nie jest się pewnym czy postulowana przez autorów korelacja rzeczywiście ma miejsce. Ale rozumiem, że powyższe uproszczenia to danina złożona na ołtarzu popularyzatorskiego charakteru książki.
W sumie pozycja bardzo ciekawa, pełna oryginalnych idei i skłaniająca do przemyśleń.

Dwoje autorów dokonuje analizy statystycznej zależności pomiędzy poziomem nierówności majątkowej w rozwiniętych państwach Zachodu, a podstawowymi wskaźnikami jakości życia; do tych ostatnich zaliczają m.in.: poziom zaufania społecznego, poziom zaburzeń psychicznych, długość życia, otyłość, liczbę zabójstw, poziom mobilność społecznej.
Podstawową metodą jest regresja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    263
  • Przeczytane
    70
  • Posiadam
    24
  • Teraz czytam
    5
  • Ekonomia
    4
  • Socjologia
    3
  • Ulubione
    3
  • Nauki społeczne
    2
  • Do kupienia
    2
  • Idee
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Duch równości. Tam gdzie panuje równość wszystkim żyje się lepiej


Podobne książki

Przeczytaj także