Carciphona tom 1

Wydawnictwo: Yumegari
Carciphona
komiksy
burzowekocie

Magia pobłogosławiła świat niezwykłą mocą i przeklęła Carciphonami – ludźmi, których dusze zostały skażone przez demony. Cztery lata po wprowadzeniu Zakazu posługiwania się magią, czarodziejka Veloce wciąż żyje w ukryciu, rezygnując ze swojej wolności w zamian za pokój. Jednak już niedługo przyjdzie jej stanąć twarzą w twarz z tą, która była powodem wprowadzenia Zakazu – zabójczynią, zdającą się być jedną z Carciphon…

źródło opisu: Yumegari, 2012

źródło okładki: http://yumegari.pl

Vayar | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Fabuła z dużym potencjałem. Akcja tomu dobra, rozplanowana, wreszcie w tworze mangopodobnym te rozdziały sklejono na papierze nie pod liczbę stron, a treść.

Kreska autorki w ostatnim rozdziale to cud-miód, to cieniowanie jest wspaniałe. Początek to jednak nieco inna sprawa - zdarzały się nieostre linie. No i postaci mają tendencję do wyglądania jak dzieci, co utrudnia chociażby przybliżenie ich wieku.

“Nie masz marzeń? Czegoś, co chciałabyś zrobić za wszelką cenę… Inni traktowaliby to, jak głupią obsesję I stratę czasu. Jak wielkie byłoby Twoje pragnienie? Patrzyłabyś na nie przez pryzmat swojego serca czy innych?”*

Dziś na blogu po raz pierwszy zamieszczę recenzję mangi. Na wypadek, gdyby ktoś nie miał wcześniej styczności z tym rodzajem dzieła, postanowiłam we wstępie krótko wyjaśnić, co to właściwie jest. Prosto mówiąc - mangą nazywamy japoński komiks. Drukowany jest on zwykle w czerni i bieli, z wyłączeniem okładek oraz, ewentualnie, kilku pierwszych stron. Mangę czyta się od końca (tam gdzie my mamy koniec danego dzieła, w mandze jest początek :)), od prawej do lewej strony.

„To mogłoby być miłe – przełożyć potrzeby innych nad własnymi, ale czy powinno się zdradzać własne serce, by uszczęśliwiać innych?”*

Szczerze mówiąc, na polskim rynku wydawniczym pojawiło się niewiele dobrych, japońskich komiksów z gatunku fantasy. Można, oczywiście, zamówić tytuły za granicą, ale...