Ostrze miecza. Relacja z walk i niewoli w Korei

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Edge of the Sword. The Classic Account of Warfare & Captivity in Korea
978-83-245-8744-5
Tomek

Ostrze miecza to porywająca i niezwykle plastyczna relacja z wojny koreańskiej. Autor brał udział w legendarnych już walkach nad rzeką Imjin toczonych w kwietniu 1951 roku. Była to jedna z największych akcji obronnych czasów współczesnych. Farrar-Hockley, wówczas kapitan pułku Gloucestershire, dostał się do niewoli, w której spędził dwa lata. Sześciokrotnie podejmował próby ucieczki i za każdym razem ponownie trafiał w ręce wroga. Przetrwał głód, choroby, brutalne traktowanie, tortury i próby indoktrynacji politycznej. Opowiada o wyjątkowej odwadze i harcie ducha żołnierzy, ale także o okrucieństwie, z jakim traktowano jeńców wojennych w objętej konfliktem Korei.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

telefonalarmowy | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Książka jest BARDZO szczegółowa. Mam wrażenie, że aż zbyt szczegółowa, bo czasem aż ciężko się ją czyta. Na pewno opis walki do strony 75 jest tak rozbudowany, że ciężko przez niego przebrnąć. Później robi się naprawdę ciekawie. Końcówka książki znów jest uboga w akcję i opiera się głównie na szczegółowych opisach. Książka jest bardzo rzetelna i na pewno dostarcza sporo informacji, mnie jednak nie zachwyciła.

książek: 2083

Wierzę, że wielu ta książka może porwać, szczególnie zachwyconych tematyką wojska. Mnie wynudziła.

Anettet | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Książka zawiera opis wydarzeń mających miejsce w czasie wojny koreańskiej. Pokazuje sposób postępowania okupantów na pojmanych jeńcach.

Świetny kawałek historii wojny w Korei okraszonej wspaniałym brytyjskim poczuciem humoru. Mimo przeciwności losu, mimo wielu problemów, krwi i umierających towarzyszy broni autor ukazuje nam całkowicie inne od naszych wyobrażeń wojny.... Czytają tę książkę momentami miałem przed oczami legendarny film "Most na rzece Kwai". Polecam.

ZARAZA | 2014-02-09
Przeczytana: luty 2014

Początek trochę męczący, ale mimo to ciekawy, gdyż opisywane są bitwy natomiast potem autor własny oczami opisuje czytelników relacje z niewoli. To książka ciekawa, poruszająca, niekiedy wstrząsająca i wzruszająca. Polecam

bzzzzy | 2013-03-28
Przeczytana: 28 marca 2013

jak już się przetrwa pierwsze 70 stron gdzie sa opisane walki to potem czyta sie juz fajnie. ale początek jest trochę męczący!!

Pyniu85 | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Poruszająca opowieść obrazująca oczami angielskiego oficera głównie czas spędzony w chińskiej niewoli. Naprawdę warto.