Ss-mann: życie i śmierć mordercy

Tłumaczenie: Wojciech Szreniawski
Wydawnictwo: Sprzedaż Dobrej Książki
SS-Mann : Josef Blösche - Leben und Sterben eines Mörders
asia

Książka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie: jak w duszy zwykłego człowieka rodzi się zbrodnia i kiedy opętańcza ideologia zabija wszelkie ludzkie odruchy, zamieniając człowieka w bestię.

Booka | 2011-08-11
Przeczytana: luty 2010

Książka warta uwagi. Opisuje mordercę "od podszewki" - co to oznacza? Josepha Blösche (bo o nim mowa) poznajemy od czasów jego dzieciństwa, poprzez początek "kariery" i stawanie się SS-manem, przez karierę SS-mana - brutala i bezwzględnego mordercy - aż do jego życia po zakończeniu wojny.
Jako, że wcześniej nie wiedziałam nic o tym człowieku, książka mnie zainteresowała. Są w niej również wspomnienia tych, którzy przeżyli Holocaust, a którzy doskonale pamiętają Blösche - jednego z największych oprawców getta żydowskiego (m.in. znajdziemy tu wspomnienia Marka Edelmana).
Godny polecenia tytuł szczególnie dla tych, którzy interesują się tematem II wojny światowej.

paweł | 2013-02-15
Przeczytana: 02 września 2012

Książka ciekawa.Wszystko, jak w tytule.Polecam.

kuleczka91 | 2014-10-11
Przeczytana: 11 października 2014

W końcu trafiłam na konkretną książkę, która mnie zainteresowała i przeczytałam całą. Najciekawsze były opisy różnych sytuacji, gdzie nasz bohater był przedstawiony z bardzo okrutnej strony. Cieszę się, że doczekał się tego na co zasłużył i wcale nie jest mi go żal. Myślę, że tacy ludzie jak on się nie zmieniają, co widać po tym, że nawet nie potrafił się przyznać do zarzucanych mu czynów i wszystkiego się wypierał. Książkę polecam, nawet tym, którzy nie lubią czytać o datach i numerach różnych ustaw i kodeksów, bo jest to do przetrwania :)

Laika | 2010-08-13
Na półkach: Przeczytane, Wojenne, 1.Posiadam

Analiza osobowości zbrodniarza, poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytanie: jak to możliwe, że człowiek przestaje być człowiekiem?

Książka pozwala przyjrzeć się jednemu konkretnemu członkowi SS - Josefowi Blosche - od momentu wczesnego dzieciństwa w domu rodzinnym, poprzez wojnę, aż do powojennego "normalnego" życia. Rekonstrukcja zdarzeń na podstawie wieloletnich badań, zeznań świadków oraz zapisków i zeznań samego Blosche.

"Książka podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie: jak w duszy zwykłego człowieka rodzi się zbrodnia i kiedy opętańcza ideologia zabija wszelkie ludzkie odruchy, zamieniając człowieka w bestię"

Rachela | 2015-06-29
Na półkach: Historia 🏰, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 czerwca 2015

" Ss - mann: życie i śmierć mordercy". Książka zaczyna się opisem wykonania wyroku śmierci - egzekucji Josefa Blösche, byłego gestapowca, ss - manna z tych najgorszych, najokrutniejszych, bezwzględnych sadystów. Taki wstęp wzmaga ciekawość, człowiek zastanawia się, co doprowadziło Blöschego do tak marnego końca. Nie trzeba długo czekać na wyjaśnienie tej zagadki. Każda strona przesiąknięta jest analizą osobowości zbrodniarza, z każdej kartki wylewają się opisy bestialskich czynów przez niego dokonanych: zabójstwa, znęcanie się, czerpanie radości z ludzkiego cierpienia. Getto warszawskie, gdzie stłoczeni byli w nieludzkich warunkach Żydzi było dla SS - manna Blöschego czymś w rodzaju makabrycznego placu zabaw. Oto, do czego doprowadza ludzi chora ideologia, fanatyzm i służalczość, chęć władzy, bycia panem życia i śmierci. Innych i swojego. Zawsze sięgając po książkę o takiej tematyce myślę: nic mnie już nie zaskoczy I prawie zawsze się mylę. " Ss-mann..." po raz kolejny...

agnieszkak | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

Najciekawsze są wypowiedzi ludzi,którzy przeżyli holocaust.

AlicjazMasol | 2016-03-02

Cóż, o Kajetanie P. też będą pisać.

doc1 | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017