Uzdrawiająca siła śmiechu

Das wäre doch gelacht! Humor und Provokation in der Therapie
978-83-7377-534-3
humor
Angelika

„Proszę się dobrze zastanowić, czy znacie choćby jednego człowieka, który sam o sobie powiedziałby, że nie ma poczucia humoru? No właśnie, wy też nie znacie takich! Nieposiadający poczucia humoru, to zawsze ci pozostali, nigdy ja sam”. Jeśli zgadzasz się z autorem tego cytatu, to metody zawarte w książce, są dla Ciebie. Przekonaj się, że śmiech uwalnia od stresu i mobilizuje do działania. Dzięki niemu poprawisz komunikację z otoczeniem, naprawisz relacje z tymi, których odstawiłeś na boczny tor. Zastosuj metody w relacjach z przyjaciółmi przy kolacji, w pracy czy w domu, a przekonasz się, że jesteś wśród wspaniałych ludzi.

Humor pomoże Ci zdystansować się wobec własnych problemów i otoczenia. Wyzwoli rozsądek i rozwagę, dzięki czemu z innej perspektywy ujrzysz siebie, a przede wszystkim sprawy, które Cię dotykają. Podsunie nowe możliwości i zmobilizuje do działania. Z roli ofiary staniesz się panem sytuacji.

Przedstawiona przez autorów metoda pozwala nabrać dystansu do otoczenia. Wywołaj w sobie uśmiech, a poczujesz ulgę, załagodzisz napięcie. Śmiech, to jak ćwiczenia na siłowni. Mięśnie zaczynają pracować, serce przyspiesza, krew szybciej krąży, dotlenia się mózg. To równoczesny masaż ciała i duszy.

Śmiej się na zdrowie!

źródło opisu: http://www.talizman.pl/uzdrawiajca-sia-miechu-p-7617.html

źródło okładki: http://www.talizman.pl/uzdrawiajca-sia-miechu-p-7617.html

Agata_Adelajda | 2012-08-27

We wprowadzeniu do książki Uzdrawiająca siła śmiechu można przeczytać, że psychoterapia jest przypadkiem szczególnym zwyczajnej komunikacji międzyludzkiej*. Jej celem jest zmiana punktu widzenia, co ma pociągnąć za sobą zmianę kursu, a w rezultacie doprowadzić do zmiany zachowania. Czyli: terapeuci próbują zmienić sposób postrzegania świata przez pacjenta. W tym przypadku będzie chodziło o rozładowanie emocji przez obrócenie sytuacji w żart. Styl prowokacyjny, opisywany przez Hofner i Schachtnera, to metoda wywierania wpływu za pomocą humoru i wyzwania**. Według autorów, praktykujących terapeutów, śmiech jest siłą wyzwalającą, burzącą mury między ludźmi i rozwiązującą każdy, dowolnie skomplikowany problem. Styl prowokacyjny, zwany przez nich ProSt to tak prowadzona terapia, by pacjent przez zniekształcenie, wyolbrzymienie i ośmieszenie problemu został 'ustawiony' na właściwych torach. Książka obfituje w wiele przykładów konwersacji między pacjentem a terapeutą.
Jakie są moje...

Larysa | 2012-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

Jako iż nowościami nie wybrzydzam, a śmiechu w życiu codziennym też mi nie brakuje, bardzo chętnie zabrałam się za czytanie tejże pozycji. Cóż, szkoda tylko, że nie zrobiła ona na mnie tak piorunującego wrażenia jak poprzednia książka od tego wydawnictwa.

W "Uzdrawiającej sile śmiechu" głównym motywem jest pokazanie, że nasze problemy wcale nie są aż tak bardzo skomplikowane i wyolbrzymienie ich do tego stopnia, by potencjalny-problematyczny pacjent sam zaczął się z siebie i swoich wymysłów śmiać. W trzyczęściowych, bardzo obszernych rozdziałach krok po kroku, zostajemy zapoznani ze śmiesznymi dialogami, ale także widzimy jak odbiera nasze życie sam terapeuta rozmawiając z nami. "Śmiech to zdrowie" nabiera całkiem nowego znaczenia.

Szczerze przyznam oprócz dobrego humoru, ta książka nic konkretnego nie wnosi do życia codziennego. Człowiek który naprawdę ma masę problemów, wątpię by chciał zacząć się z nich śmiać. Podobnie jest z osobami po przejściach, które nie wiedzą co ze sobą...

Juliab3 | 2012-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

Pewne stare porzekadło mówi, że śmiech to zdrowie, zresztą jego zbawienny wpływ został udowodniony - oprócz wydzielania endorfin, czyli hormonów szczęścia, następuje rozluźnienie mięśni i relaksacja całego organizmu. Autorzy książki pt. „Uzdrawiająca siła śmiechu” są psychoterapeutami, stosującymi w czasie sesji metodę prowokatywną, rozwiniętą przez Franka Farrelly’ego. Całkowicie pewni sposobu, w jaki postępują ze swoimi pacjentami, stworzyli pozycję, która ma przybliżyć czytelnikowi to zagadnienie.

Książka napisana przez Eleonore Höfner oraz Hansa-Ulricha Schanchtnera zapoznaje potencjalnego odbiorcę z metodą, która opiera się głównie na prowokacji oraz wywoływaniu śmiechu. Pomaga w rozładowaniu napięcia i stworzeniu pozytywnej atmosfery, dzięki której, rozmówca będzie czuł się swobodnie. „Uzdrawiająca siła śmiechu” nie jest typowym poradnikiem, ponieważ nie znajdziemy w nim wypunktowanych i dokładnie wyjaśnionych rad, mówiących, w jaki sposób powinniśmy postępować.

Autorzy...