The Rose of Versailles Vol. 10

angielski
Wrona

Serenada | 2013-06-01
Przeczytana: 02 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytanie całej serii "Róży Wersalu" zajęło mi 4 dni. Jeszcze żadna manga nie wywarła na mnie takiego wrażenia. Pokochałam dzieło Riyoko Ikedy.
Dwa ostatnie tomy (dziewiąty i dziesiąty) ukazują tragiczny koniec pewnej próżnej, lekkomyślnej kobiety, która dopiero teraz odczuła cierpienie. Dobiega kresu życie Marii Antoniny. Przez kilkanaście lat panowała jako dumna królowa, otoczona szlachtą, ubierająca się w kosztowne suknie i zupełnie niezwracająca uwagi na losy biednych poddanych, którzy nie mieli prawa głosu. Z uwagą i napięciem obserwowałam ostatnie chwile królowej; nieudaną próbę ucieczki do Holandii, pobyt w więzieniu, rozstanie z mężem. Choć Maria Antonina płacze, nie rozpacza nad losem Francji; tak naprawdę żałuje siebie, swojego kochanka oraz własnej rodziny. Była zupełnie nieprzygotowana do roli królowej. Rewolucję odbiera jako coś złego - to przecież buntownicy odebrali jej tytuł, godność, a w końcu i małżonka. Ludwik XVI zostaje zgilotynowany, a syn pary...