Okładka książki Utrata kontroli Jak i dlaczego tracimy zdolność samoregulacji

Utrata kontroli Jak i dlaczego tracimy zdolność samoregulacji

Autor:
papier
cykuta
5 (3 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Na całym świecie ludzie mają problemy z kontrolowaniem swoich spraw finansowych, własnej wagi czy też emocji. Nie potrafią zapanować nad "głodem" narkotykowym, impulsami seksualnymi itp. Powszechnie uważa się, że Stany Zjednoczone są krajem szczególnie "uzależnionym od uzależnień". Właśnie tam powstały grupy terapeutyczne niosące pomoc nie tylko alkoholikom czy narkomanom, ale także uczniom walczącym z innymi uzależnieniami, poczynając od hazardu, a kończąc na czekoladzie. We wszystkich wspomnianych zaburzeniach daje się zauważyć pewien wspólny element - utrata zdolności kontrolowania. Konsekwencje zaburzeń samokontroli wykraczają poza jednostkę i dotykają całych rodzin i społeczeństw. "Utrata kontroli" to źródło informacji o ogólnych wzorcach utraty samokontroli, prezentuje rezultaty badań nad konkretnymi typami jej zaburzeń oraz omawia jej społeczne i kliniczne aspekty.

Gdzie kupić?

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica