Okładka książki Utrata kontroli Jak i dlaczego tracimy zdolność samoregulacji

Utrata kontroli Jak i dlaczego tracimy zdolność samoregulacji

Autor:
papier
cykuta
5 (3 ocen i 0 opinii)

Opis książki

Na całym świecie ludzie mają problemy z kontrolowaniem swoich spraw finansowych, własnej wagi czy też emocji. Nie potrafią zapanować nad "głodem" narkotykowym, impulsami seksualnymi itp. Powszechnie uważa się, że Stany Zjednoczone są krajem szczególnie "uzależnionym od uzależnień". Właśnie tam powstały grupy terapeutyczne niosące pomoc nie tylko alkoholikom czy narkomanom, ale także uczniom walczącym z innymi uzależnieniami, poczynając od hazardu, a kończąc na czekoladzie. We wszystkich wspomnianych zaburzeniach daje się zauważyć pewien wspólny element - utrata zdolności kontrolowania. Konsekwencje zaburzeń samokontroli wykraczają poza jednostkę i dotykają całych rodzin i społeczeństw. "Utrata kontroli" to źródło informacji o ogólnych wzorcach utraty samokontroli, prezentuje rezultaty badań nad konkretnymi typami jej zaburzeń oraz omawia jej społeczne i kliniczne aspekty.

Gdzie kupić?

Kalendarium literackie
  • Andreas Eschbach
    55. rocznica
    urodzin
    Nic nie jest trudniej wyplenić niż religie, choćby była nie wiem jak fałszywa.
  • Milo Manara
    69. rocznica
  • Agatha Christie
    124. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie wracaj do miejsc, w którym byłeś szczęśliwy.
  • Chimamanda Ngozi Adichie
    37. rocznica
    urodzin
    Bunt Jaja był teraz jak eksperymentalny hibiskus cioci: wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym po zamachu stanu. Wolności czynu i bycia sobą.
  • Chelsea Quinn Yarbro
    72. rocznica
    urodzin
    - Tęskniłem za tą chwilą, odkąd po raz pierwszy ujrzałem panią na przejażdżce do Bois - Vert. Kilkanaście dni zbierałem się na odwagę, by zbliżyć się do ciebie, pani. - Jeśli potrzebujesz panie odwagi, by zwrócić się do mnie, to niech Niebiosa mają w opiece Francję, gdyby trzeba było stanąć do walk... pokaż więcej
  • Dan Lungu
    45. rocznica
  • James Fenimore Cooper
    225. rocznica
    urodzin
    Są to słowa godne mężczyzny i człowieka, który doszedłby do czegoś, gdyby nie jego głupie wykształcenie.
  • Tomasz Jastrun
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedyś byłem dumny ze swojej nieśmiałości, teraz już wiem, ona bynajmniej nie świadczy o skromności, raczej o wielkich ambicjach i lęku przed porażką.
  • Halina Birenbaum
    85. rocznica
    urodzin
    Nieraz wtedy myślałam o religijnych postach, zwłaszcza w związku ze świętem Jom-Kipur, kiedy to ludzie dobrowolnie czczą w ten sposób Boga. Przysięgłam wówczas, że o ile przeżyję wojnę i będę miała co jeść, nigdy nie narzucę sobie żadnego postu. Ślubując to wywierałam świadomie i z satysfakcją zemst... pokaż więcej
  • Norman Spinrad
    74. rocznica
  • Sophie Dahl
    37. rocznica
  • Marion Zimmer Bradley
    15. rocznica
    śmierci
    Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.
  • Oriana Fallaci
    8. rocznica
    śmierci
    Politycznie poprawne miernoty zawsze negują zasługi. Zastępują jakość przez ilość. Lecz to jakość wprawia świat w ruch moi drodzy, nie ilość. Świat idzie naprzód dzięki tym nielicznym, którzy posiadają przymioty, nie dzięki tym, którzy są liczni i głupi
  • Władysław Syrokomla
    152. rocznica