Dialogi o religii naturalnej

Okładka książki Dialogi o religii naturalnej
David Hume Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
316 str. 5 godz. 16 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Klasyków Filozofii
Tytuł oryginału:
Dialogues concerning natural religion
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1962-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
316
Czas czytania
5 godz. 16 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Anna Hochfeldowa
Tagi:
Filozofia filozofia religii teologia naturalna
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
63
63

Na półkach:

Dzieło Hume'a być może jest najbardziej klasyczną pracą z zakresu teologii naturalnej, czyli czysto rozumowej refleksji o istnieniu Boga i Jego atrybutach. Jak nikt inny Hume pokazuje ograniczenia takiej refleksji. W miarę krótkim dialogu zdołał zawrzeć w zasadzie wszystkie tematy i omówić poważniejsze argumenty pojawiające się na polu teologii naturalnej aż do dziś. Po lekturze "Dialogów" przekonamy się, że tematy współczesnych antologii tekstów z zakresu filozofii religii, szczególnie okrzyczana jako nowość debata o tzw. argumencie ewidencjalnym ze zła, znajdują swe omówienie już u Hume'a.

Forma dialogu pomaga autorowi ukryć swe własne poglądy. Część z nich wkłada bowiem w usta Kleantesowi, część Demei, a pewnie najwięcej Filonowi. Dla jednych jest jasne, że krytyka możliwości racjonalnego uzasadnienia teizmu, prowadzi do ateimu. Inni będą przekonywać, że Hume zajmuje stanowisko bardziej subtelne, które po prostu odgranicza pole filozofii od teologii. Uznaje on wszakże prawdziwą religię, wolną od zabobonu, której wyznawanie jest pierwszym krokiem na drodze do stania się prawdziwym chrześcijaninem.

Dla mnie taki zabieg tylko wzmaga podziw wobec dzieła Hume'a. Filozofowie bowiem zazwyczaj to naród narcyzów, którzy bombardują czytelnika swymi argumentami, chcąc skłonić go, by podzielał ich zdanie. Hume woli, mimo iż jego sympatie są w miarę jasne, by czytelnik sam wyrobił sobie zdanie na rozważane tematy. Po tym poznaje się prawdziwą filozoficzną wielkość.

Dzieło Hume'a być może jest najbardziej klasyczną pracą z zakresu teologii naturalnej, czyli czysto rozumowej refleksji o istnieniu Boga i Jego atrybutach. Jak nikt inny Hume pokazuje ograniczenia takiej refleksji. W miarę krótkim dialogu zdołał zawrzeć w zasadzie wszystkie tematy i omówić poważniejsze argumenty pojawiające się na polu teologii naturalnej aż do dziś. Po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    89
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    5
  • Filozofia
    5
  • Teraz czytam
    2
  • Ateizm
    1
  • Psychologia
    1
  • Klasyki
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • 2.1. Pisma filozoficzne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dialogi o religii naturalnej


Podobne książki

Przeczytaj także