Topos, nr 6 (121) / 2011

Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
Topos
czasopisma
A--

TOPOS to dwumiesięcznik literacki o zasięgu ogólnopolskim. Spis treści: FESTIWALE, FESTIWALE… Between / Pomiędzy POEZJA ANDRZEJ SŁOMIANOWSKI, Żelazna kołyska GOTFRIED BENN, Ciemniej -, Aż wreszcie, Coraz bardziej milczący, Kraj jakiś, Dzień, który kończy lato, Nosisz, Pożegnanie, Leuke – Achillesa biała wyspa, Najpierw – potem, przeł. Andrzej LAM SŁAWOMIR MATUSZ, Mięsożerne gołębie, Dycki...

TOPOS to dwumiesięcznik literacki o zasięgu ogólnopolskim.

Spis treści:

FESTIWALE, FESTIWALE…
Between / Pomiędzy

POEZJA
ANDRZEJ SŁOMIANOWSKI, Żelazna kołyska
SŁAWOMIR MATUSZ, Mięsożerne gołębie, Dycki – żółty pożywny ser, jest to piosenka, Der Brief an Margarethe P., Bóg patrzy, Bóg lubi
WIESŁAW TRZECIAKOWSKI, Artur Rimbaud
MACIEJ BIESZCZAD, Załóżmy, że spotykasz Schrödingera, Ekspedycja ratunkowa, Trony
GENOWEFA JAKUBOWSKA-FIJAŁKOWSKA, Wysokość malw, Opowiadaj Emi, Spleen
LAURA CALVADOS, nie wyrasta z niej żadna mała śmierć, Za trzy dni urodzisz
ŁUKASZ MAŃCZYK, Alik, Bug, Antoni, Z kim chciałbym spędzić sylwestra, mówi Minotaur
PATRYK ZIMNY, przejście, *** (suchy kiedy w nocy deszcz pada na rynku stoję…)
HANNA PROSNAK, Oferta www.completna, Przyszłość, *** (zamykają się nieba…), Pozłacana myśl, *** (urodzona na dobre i złe…)

ESEJE/ SZKICE/ PRZYCZYNKI KRYTYCZNE/ WSPOMNIENIA
EDWARD BALCERZAN, Pochwała poezji
MIROSŁAW DZIEŃ, O gniewie z powodu utraty, czyli Tadeusza Różewicza Nauka chodzenia
JACEK SALIJ OP, „Miejcie zrozumienie dla ludzi słabej wiary”. Czesława Miłosza kłopoty z Bogiem
MARCIN CAŁBECKI, Jednia blasku [o poezji Sławomira Kuczkowskiego]
ADRIAN GLEŃ, Przyjście (wiersz Wojciecha Kudyby)
WOJCIECH KASS, Korespondencja z ojcem [o poezji Wojciecha Kudyby]
ZUZANNA MAREK, Patrzeć Księgą i w Księgę. Postacie i motywy biblijne w przedwojennej twórczości Romana Brandstaettera
NINA SOKOŁOWSKA, O upadku deux ex machina i udanym spektaklu (o „pośrodku między niczym a wszystkim”) w Upadku Alberta Camusa
GRZEGORZ KOCIUBA, Poezja jak… życie [o Wiatrołomach Krzysztofa Karaska]

TEOLOGIA POETÓW
ZOFIA ZARĘBIANKA, Między chrześcijaństwem a Dalekim Wschodem. Specyfika opisu doświadczenia duchowego w wierszach Czesława Miłosza

PROZA / DZIENNIKI
KRZYSZTOF JAN WĄDOŁOWSKI, Tramwaj numer cztery
JAKUB KORNHAUSER, Zamknięcie, Malewicz
TERESA TOMSIA, Z szarego notatnika (podróż do Gdańska i Sopotu)
JERZY GRUNDKOWSKI, Trudno się temu dziwić
WOJCIECH KASS, Notes (15)

RECENZJE
ZBIGNIEW CHOJNOWSKI, Wyobraźnia, strzępy i wieczność (G. Zambrzycka, Portret z lustrem w tle)
IZABELA PIBER, „Racja bycia” poety (A. Gleń, Da. Teksty wierszowane)
ARTUR NOWACZEWSKI, Kwiaty z wielu zim (M. Jagiełło, Ciało i pamięć)
DANIELA EWA ZAJĄCZKOWSKA, Powściągliwość i skromność (M. Krzyżan, Tymczasem wracam do swoich)
ELŻBIETA ROGUCKA, Absurd czy wartość (R. Częstochowski, Przebudzeniem jest śmierć)
DANIELA EWA ZAJĄCZKOWSKA, ANDRZEJ HYNAS, Czy istnieje poezja kobieca? (Uwalniam ptaki – sny. Wiersze polskie i niemieckie / Ich Berei Vogel – Traume. Deutsche und Polnische Gedichte)
BARBARA SOKOŁOWSKA, Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało (P. Gulda, Chłopcy i dziewczęta w Polsce)
RYSZARD KOŁODZIEJ, Robinson chodzący po asfalcie (F. Huber, Wasilij Grossman: Pamięć i listy)
PIOTR W. LORKOWSKI, Kapelmistrza Almayera poglądy na życie (A. Turczyński, Koncert muzyki dawnej)
KATARZYNA PANFIL, Meandry recepcji (Z. Chojnowski, Od biografii do recepcji. Ernst Wiechert, Konstanty I. Gałczyński, Zbigniew Herbert na Warmii i Mazurach)
RYSZARD KOŁODZIEJ, Ibsenowskie nastroje (J. Iwaszkiewicz, Listy do córek)
MONIKA MALESSA-DROHOMIRECKA, Jak zostać komentatorem. Na przykładzie Małgorzaty Łukasiewicz (M. Łukasiewicz, Jak być artystą. Na przykładzie Thomasa Manna)

OGRÓD DEBIUTÓW
PIOTR WIKTOR LORKOWSKI, Ogród debiutów (7)
[Alicja ŁUKASIK, Przebudzenia, Aleksandra SŁOWIK, Jednoczęściowy wierzchni strój kobiecy, Maciej KOTŁOWSKI, noc kumania, Rafał GRABIEC, o dzieciństwie i kilku mniej lub bardziej udanych próbach samobójczych]

KRÓTKO
Słowo i nowe media (6. Festiwal Poezji w Sopocie), Marek NOWAK;
Różewicz Open Festiwal Radomsko 2011, Joanna LISIEWICZ;
Definiowanie samotności, Jacek SOLIŃSKI;
Nowy „Rocznik Sopocki”, Wojciech FUŁEK

KARTKI ZZA OCEANU KATARZYNA JERZAK, Danse macabre albo śmierć po amerykańsku

VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POEZJI IM. RAINERA MARII RILKEGO – WIERSZE LAUREATÓW
Marzena ORCZYK-WICZKOWSKA, ranne pieśni, mercy enclave, znamię; Paweł HAJDUK, Psalm 144, Psalm 23 (List R. do przyjaciela), Piosenka z operetki statecznego subiekta; Dawid KUJAWA, śmiech na sali puste krzesła, Huxley, Po M (zasłyszane); Dorota BETLEWSKA-GUTOWSKA, Trzech Chrystusów, Dioklecjan i kosmici, Pozew; Paweł KOBYLEWSKI, piosenka o winchester, anette i początek jesieni, druga piosenka o psie; Katarzyna BOLEC, Filmik, Bobbing apples, *** (Latem wracają kolory nomadów…)

NA OKŁADCE
Portret z Miłoszem w tle. Wojciecha Gawłowskiego, poetę, podczas 6. Festiwalu Poezji w Sopocie fotografował Przemysław Dakowicz.

Numer Toposu 6 (121) 2011 ukazał się z tomikami poetyckimi Olgi Kubińskiej "Zaduszki" i Artura Grabowskiego "Jaśnienie" oraz plakatem poetyckim Tadeusza Chabrowskiego "Zielnik Sokratesa"

źródło opisu: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, 2011

źródło okładki: Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, 2011

• Czart
  • Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
  • Kuglarz
  • Strażniczka
  • What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
  • Złodzieje bzu
  • Nierozłączki. Lilka i Pestka biją rekord świata
  • Kasztanowy ludzik
  • Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
  • Zakon Drzewa Pomarańczy
  • Nierozłączki. Heca z opiekunką
Czart
Robert Kilen

7,69 (16 ocen i opinii)
Żyj pięknie Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

7 (2 ocen i opinii)
Kuglarz
Anna Sokalska

7,2 (10 ocen i opinii)
Strażniczka
Shannon Messenger

8 (1 ocen i opinii)
What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
Benjamin K. Bergen

8 (5 ocen i opinii)
Kasztanowy ludzik
Soren Sveistrup

7,54 (118 ocen i opinii)
Rachunek za szczęście, czyli caffe latte
Karolina Wilczyńska

8,65 (31 ocen i opinii)
Nierozłączki. Heca z opiekunką
Annie Barrows

8 (3 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!