Dekalog

978-83-60569-37-5
dekalog
religia
A--

Ojciec Leon Knabit OSB, benedyktyn z Tyńca, autor wielu książek i audycji telewizyjnych, ceniony rekolekcjonista, przedstawia w niniejszej książce fascynującą i pełną żywego języka podróż poprzez dekalog, dziesięć słów, które tworzą cywilizację od kilku tysiącleci. Przykazania są drogowskazem dla milionów ludzi na całym świecie, a ich uniwersalna formuła może dać każdemu człowiekowi podstawy do spełnionego życia wśród bliźnich tu i teraz, jeśli tylko będzie je zachowywał i według nich żył. Opowieść o dekalogu zawiera wiele przykładów z codzienności i może stać się cennym przewodnikiem po życiu.

Ze wstępu:
Na temat Dekalogu powstały już tysiące podręczników, opracowań i refleksji, które mogłyby zapełnić wiele bibliotek na całym świecie. Cóż więcej można napisać? Pocieszam się jednak tym, że objawienie Boże jest niewyczerpane. Skoro w Ewangelii znajduje się wciąż nowe treści, można – i trzeba – przyjrzeć się raz jeszcze także przykazaniom. Tak też uczyniłem. Chciałbym w tym opracowaniu odświeżyć pewne prawdy moralne, odpowiedzieć na zadawane mi pytania i uzupełnić to wszystko własnymi refleksjami. Może ktoś, przeczytawszy te strony, zrozumie lepiej, co jest dobre, a co złe.

źródło opisu: Astraia, 2011

źródło okładki: http://www.astraia.pl/uploaded_images/1321008775_02897800.jpg

Deschain | 2015-05-22
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 22 maja 2015

Lekka i przyjemna w odbiorze, choć stawia wcale niemałe wymagania wszystkim, którzy podejdą poważnie do lektury. Dla początkujących będzie ona świetnym przewodnikiem po życiu moralnym, natomiast dla zaawansowanych i tych co szczycą się "głębszym poznaniem" może być dowodem, że o sprawach wysokiej wagi można, a nawet trzeba mówić w sposób prosty. Każdemu chrześcijaninowi przecież powinno zależeć na tym, by rozumieć i wypełniać przykazania. Wszak mówi Pismo: "Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania, albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań,
a przykazania Jego nie są ciężkie." (1 J 5, 2n)

gonia | 2015-11-15
bubu | 2013-10-21