Święty Józef Kalasancjusz. Twórca szkoły powszechnej

Tłumaczenie: Jacek Partyka
Wydawnictwo: eSPe
Il pioniere della scuola popolare
978-83-7482-261-9
święty, święci
A--

Historia św. Józefa Kalasancjusza (1557-1648) obejmuje dziewięćdziesiąt lat intensywnego życia, niemal w całości oddanego służbie wychowania młodzieży. Idea założenia „Szkół Pobożnych” - pierwszych bezpłatnych szkół powszechnych w Europie - początkowo napotkała wiele trudności, lecz później, w następnych wiekach, odniosła wielki sukces. Pomimo różnych przeciwności Kalasancjusz pozostał cierpliwy jak Hiob i zachował ufność, że po latach trudności Zakon i szkoły odrodzą się umocnione doświadczeniem przeszłości i jeszcze skuteczniej będą realizować swoją misję. Nadzieja Kalasancjusza przetrwała wbrew wszelkim oczekiwaniom, a historia pokazała, że jego przeczucia nie były tylko pobożnymi życzeniami starego marzyciela, lecz intuicjami proroka i świadka – kogoś, kto w sercu bliski był Bogu. Sylwetka twórca szkoły powszechnej została ukazana w sposób interesujący i niecodzienny: Józef Kalasancjusz opisany jest na tle dzieła swego życia, pośród cieni i blasków epoki potrydenckiej, w całej oryginalności jego wizji pedagogicznej.

źródło opisu: eSPe, 2009

źródło okładki: http://boskieksiążki.pl/data/gfx/pictures/medium/3/5/53_1.jpg