Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Spotkania po latach. Wywiady

Wydawnictwo: eSPe
978-83-7482-307-4
święty, święci
A--

Książka jest głosem świadków, którzy mieli szansę towarzyszyć księdzu Jerzemu Popiełuszce w jego dorastaniu do świętości i skorzystali z siły jego świadectwa. Daje niezwykle realny i sugestywny obraz rzeczywistości tamtych lat. Postać księdza Jerzego Popiełuszki skrywa się obecnie często pod takimi słowami-kluczami jak „duszpasterz opozycji” czy „kapłan Solidarności”… Artur Olędzki wykracza...

Postać księdza Jerzego Popiełuszki skrywa się obecnie często pod takimi słowami-kluczami jak „duszpasterz opozycji” czy „kapłan Solidarności”… Artur Olędzki wykracza poza te schematyczne określenia. Sam poznał księdza Popiełuszkę osobiście jako mały ministrant, o czym opowiada we wstępie. Zapamiętany obraz uzupełnił o czternaście wywiadów z osobami, które znały ks. Jerzego bezpośrednio lub dla których jego postać stała się ważnym punktem odniesienia współcześnie. Książka daje realny i bardzo sugestywny obraz rzeczywistości tamtych lat. Jest głosem świadków, którzy mieli szansę towarzyszyć księdzu Jerzemu w jego dorastaniu do świętości i skorzystali z siły jego świadectwa.

Są to: ks. Jan Sochoń (postulator procesu beatyfikacyjnego), ks. Jan Zając (w tym samym czasie odbywali służbę wojskową w Bartoszycach), dr Wojciech Bąkowski (był w duszpasterstwie akademickim), Anna Szaniawska (wdowa po prof. Klemensie Szaniawskim, bliskim przyjacielu ks. Popiełuszki), senator Piotr Andrzejewski, ks. Stanisław Małkowski, Seweryn Jaworski (działacz „Solidarności”), ks. Jan Sikorski (duszpasterz akademicki), Katarzyna Łaniewska (aktorka), Stefan Bratkowski, Krzysztof Piesiewicz, Jan Olszewski, Rafał Wieczyński (reżyser filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”) oraz kleryk Piotr, który nawrócił się pod wpływem świadectwa życia i śmierci ks. Jerzego, a potem pociągnął do wiary dużą część swojej rodziny.

źródło opisu: eSPe

źródło okładki: http://boskieksiążki.pl/data/gfx/pictures/medium/7/2/27_1.jpg

Danielista | 2017-12-07

Ksiądz Jerzy Popiełuszko oczyma ludzi różnych światów i wrażliwości m.in. kultury, polityki, prawa, dziennikarstwa i duchowieństwa, którzy go znali lub dla których był inspirującą osobą. Z rozmów wyłania się bardzo ciekawy, dość kompleksowy obraz bohaterskiego kapłana i wielkiego człowieka. Kogoś trzymającego się zasad, ale jednocześnie bardzo otwartego na ludzi, kto nikogo nie potępiał i potrafił łączyć różne środowiska, również te znajdujące się poza Kościołem, w walce o wspólne, szczytne cele. Znakomita książka.

beatah | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Zbiór wywiadów, które przeprowadził Artur Olędzki, kiedyś ministrant na Mszach odprawianych przez ks. Popiełuszkę. Autor rozmawia z bliskimi przyjaciółmi księdza Jerzego, ale też z ludźmi w jakiś sposób związanymi z jego osobą (reżyser filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas", kleryk). Każdy opowiada jakim człowiekiem był Popiełuszko, co zmienił w ich życiu. Ciepła książka z której kart wyłania się nam obraz człowieka, który wszystko poświęcił dla Boga, który nie osądzał ludzi, ale starał się do nich dotrzeć, zjednoczyć ich. Książka zdecydowanie warta przeczytania.