Co się zdarzyło podczas Soboru Watykańskiego Drugiego

What Happened at Vatican II
978-83-7505-846-8
religia
Snoopy

Oparta na oficjalnych źródłach i napisana z pasją książka w sposób syntetyczny prezentuje Sobór Watykański Drugi oraz jego wpływ na dzieje Kościoła Powszechnego. O’Malley omawia przebieg wydarzeń i wyjaśnia istotę każdej z czterech soborowych sesji. Daje się przy tym poznać jako wybitny znawca konstytucji, dekretów i deklaracji ogłoszonych w czasie trwania Vaticanum II. Nie ogranicza się jednak do analizy dokumentów soborowych, lecz barwnie przedstawia debaty, jakie toczyły się w czasie obrad i zakulisową politykę prowadzoną przez uczestników. Ukazanie Drugiego Soboru Watykańskiego w szerszym teologicznym i dziejowym kontekście pozwala dostrzec, że różnił się on - zarówno w treści, jak i formie - od poprzednich soborów.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2011.

źródło okładki: www.e.wydawnictwowam.pl

| 2016-03-19
Przeczytana: 2012 rok

Zakonnik O'Malley przyglądał się Soborowi "od podszewki". To chyba najbardziej szczera relacja z Soboru (jakby nie patrzeć drugiego watykańskiego).

Przemysław Zyra | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, X2015
Przeczytana: 31 lipca 2015

Miałem duże oczekiwania co do tej książki. Oglądając pobieżnie książkę i widząc spis treści uznałem, że mam przed sobą dogłębną i rzeczową analizę wydarzeń bez interpretacji wydarzeń. Zawiodłem się jednak dość szybko bo jeszcze przed opisem samego soboru. Autor opisuje wcześniej kilka pontyfikatów. Między innymi czytamy o Piusie X. Najpierw dowiadujemy się, że po encyklice Pascendi Dominici Gregis miała miejsce w Kościele czystka, której ofiarą o mało co nie był Angelo Roncalli (późniejszy Jan XXIII), a następnie autor pisze, że reformy Piusa X były wstępem do zmian wprowadzonych przez Vaticanum II. Jeżeli to nie paranoja to przynajmniej jakaś niekonsekwencja (szczególnie, że mowa była tu o Mszy św.). A przede wszystkim jest to manipulacja czytelnikiem, by przyjął to, co autor napisze dalej.
Dla mnie był to oczywisty powód dla większego skupienia przy lekturze, by nie dać się podejść wybiegom manipulatorskim autora.
Nie chcę powiedzieć, że cała książka jest nierzetelna. Wiele...