Indie-Pakistan 1971

Wydawnictwo: Altair
Indie-Pakistan 1971
historia
Getos

Trzecia kolumna indyjska utknęła na ok. 12 godzin podczas forsowania rzeki Ravi. Na jednym z odcinków, podczas próby nocnego forsowanie rzeki z marszu, ugrzęzły w piasku wszystkie wozy indyjskiego batalionu i od świtu uwalniano je z pułapki. Miało ta jednak nieoczekiwany aspekt pozytywny, gdyż wywołano przy tym tyle hałasu, więc Pakistańczycy byli przekonani, że do forsowanie rzeki o świcie przygotowuje się co najmniej pułk czołgów. Obrońcy porzucili zatem swoje pozycje, a nawet 8 sprawnych czołgów typu Patton. Wobec takiego rozwoju wydarzeń, wojska indyjskie sforsowały rzekę i przy znikomym przeciwdziałaniu podeszły od wschodu do Shakargarh. Mimo tego Hindusi nie zdołali zająć tej umocnionej miejscowości i tam zastało ich zawieszenie broni.

Joker | 2019-07-19

Nazwisko Kubiak jest dla mnie informacją, że książka będzie krótka, a konkretna z sporą ilością map oraz informacjami dodatkowymi wyjaśniającymi, np ile czołgów miały obie strony. No i jak miał się do tego ówczesny stosunek sił na świecie.