Dialog, nr 5 / maj 2005

Wydawnictwo: Instytut Książki
Dialog, teatr, dramat
czasopisma
A--

W numerze 5/2005 dramaturgię polską reprezentuje scenariusz filmowy Aleksandry Domańskiej „Klara” ukazujący resztki autentycznej kultury ludowej skutecznie zadeptywanej przez wiejsko-miejską kołtunerię z jednej strony, fałszywe i snobistyczne chłopomaństwo z drugiej. Tekstowi scenariusza towarzyszy komentarz Waldemara Kuligowskiego pod wymownym tytułem „Chłop w stringach czyli ludowość dzisiaj”. Sztuki dwojga pisarzy szwedzkich, znanych bardziej z prozy, niż z dramaturgii, Henninga Mankella, autora „Antylop” i Majgull Axelsson, która napisała sztukę „Lisalouise”, są pretekstem do dwóch dyskusji redakcyjnych. Pierwsza, wychodząca od sztuki Mankella rozgrywającej się w realiach afrykańskich, mówi o protekcjoniźmie maskującym kompleksy, braku wrażliwości na obce kultury i innych niezbyt pięknych cechach białych urzędników podejmujących "misję" w egzotycznych krajach świata. Druga, do której pretekst dostarcza sztuka Majgull Axelsson z jej wątkiem sensacyjnym (a której Mankell, jeden z poczytniejszych autorów kryminałów może patronować) zajmuje się ładunkiem wiedzy o współczesnycj społeczeństwach zawartych w powieściach kryminalnych. Bohaterem numeru jest wielki twórca teatralny Peter Brook. Drukujemy laudację wygłoszoną przez Dobrochnę Ratajczakową podczas uroczystości nadania angielskiemu reżyserowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykład doktorski Brooka, wspomnienia Zbigniewa Brzozy, Piotra Cieplaka i Jarosława Kiliana oraz omówienie książki „Conversation with Peter Brook” dokonane przez Iwonę Libuchę. W cyklu „Jak pisać” Agata Zawrzykraj omawia metody dramatopisarskie Alana Ayckbourna. Cały zaś numer otwiera szkic Beaty Guczalskiej o inscenizacji „Makbeta” Shakespeare'a przygotowanej przez Maję Kleczewską w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, jednej z najciekawszych inscenizacji sezonu 2004/2005, a przecież bardzo redukującej sensy oryginału.

SPIS TREŚCI

Numer 5/2005:

POP MAKBET
Beata Guczalska
Shakespeare, na jakiego nas stać

WIEŚ ZACISZNA
Aleksandra Domańska
KLARA
Scenariusz filmowy
Agata Zawrzykraj
Śmierć nie daruje
Rozmowa z Aleksandrą Domańską
Waldemar Kuligowski
Chłop w stringach albo ludowość dzisiaj

BWANA KUBWA Z MISJĄ
Maria Krzysztof Byrski, Janusz Krzywicki, Marek Ostrowski, Małgorzata Semil
Nic dla nich bez nich
Henning Mankell
ANTYLOPY
Henning Mankell – sylwetka

NA DNIE ZBRODNI
Piotr Bratkowski, Wojciech J. Burszta, Mariusz Czubaj, Justyna Golińska, Małgorzata Szpakowska
Kryminał, czyli porządkowanie
Majgull Axelsson
LISALOUISE
Agata Chałupnik
To możesz być ty
Elżbieta Frątczak-Nowotny
Scena szwedzka: opowieści znane skądinąd

JAK PISAĆ

Tajemnica paru morderstw
Elżbieta Ogrodowska-Jesionek
Theresia Walser w poszukiwaniu reżysera
Nowe spektakle
Ridley – ostatni brutalista?
Jacek Sieradzki
Sztuki przeczytane