Dialog, teatr, dramat
czasopisma
A--

W marcowym numerze najnowsza sztuka Magdy Fertacz "Śmierć Kalibana", której towarzyszą eseje Katarzyny Bojarskiej o ambiwalentnych strategiach postkolonialnych w sztuce zaangażowanej i Katarzyny Fazan o wystawie wiedeńskich akcjonistów w krakowskim MO-CAKu. Historię Saartije Baartman znanej jako Czarna Wenus, która pojawia się na okładce tego numeru, opisuje Mateusz Borowski, odwołując się nie tylko do historycznych świadectw, ale także do filmu Abdellatifa Kechichego i sztuki Susan Lori Parks.

Wiele miejsca w numerze poświęcono także współczesnym pokusom kolonialnym, realizującym się w odniesieniu do cudzych tekstów - wykorzystywanych, przetwarzanych, trawestowanych i używanych do własnych celów. Znakomitym przykładem takiej praktyki jest zarówno drukowany w tym numerze scenariusz Agnieszki Jakimiak "Jak być kochaną", jak i przedstawienie "W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych", o którym pisze szerzej Joanna Krakowska. Współczesna wersja "Jak być kochaną" zyskuje jeszcze dodatkową wykładnię w postaci esejów Iwony Kurz, która analizuje jej pierwowzory - opowiadanie Kazimierza Brandysa i film Wojciecha Hasa oraz Karoliny Feldberg biorącej pod lupę strategie i pomysły Agnieszki Jakimiak w odniesieniu do tych pierwowzorów.

O innych sposobach wykorzystywania cudzej twórczości pisze także Małgorzata Radkiewicz w artykule o technikach found footage we współczesnym kinie. Paweł Mościcki natomiast pokazuje jak w umuzealnionym świecie wydarzenia, obrazy i ślady przeszłości przekształcają się w eksponaty oderwane od oryginalnego znaczenia.

Ogląd kultury okiem wszelkiego rodzaju kolonizatorów kontrapunktuje punkt widzenia kolonizowanych, czyli sztuka Koffiego Kwahulé Blues-cat i towarzyszący jej artykuł Piotra Olkusza o dramaturgii Afryki Zachodniej i opresji języka, który nieustannie podważa jej rdzenną tożsamość.

Na koniec kolejny odcinek "Sztuki Aktorskiej XX wieku": Sharon Marie Carnicke pisze o mało w Polsce znanej uczennicy Konstantina Stanisławskiego - Marii Knebel.

źródło opisu: http://www.facebook.com/pages/Dialog/181609665212022

• Tamte dni, tamte noce
  • Cienie
  • Czerwony Parasol
  • Czy można umrzeć dwa razy?
  • Fashion Victim

7,94 (36 ocen i opinii)
Czerwony Parasol
Wiktor Mrok

6,97 (35 ocen i opinii)
Czy można umrzeć dwa razy?
Leif GW Persson

7,67 (3 ocen i opinii)
Milczące dziecko
Sarah A. Denzil

7,94 (16 ocen i opinii)
Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar
Paweł Cieliczko , ks. Radek Rakowski

Eka Kurniawan

7,78 (9 ocen i opinii)
Kamasz | 2013-09-04
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Pierwszy numer "Dialogu" w moich rękach i od razu "Śmierć Kalibana". Nie mam pewności, czy byłem odpowiednio przygotowany do lektury, ale ówczesny poziom obeznania kulturalnego wystarczył, abym podrapał się w głowę z zafrasowaną miną.
Finał berlińskiego Stuckemarkt mówi sam za siebie.

Pomanita | 2012-08-06
Przeczytana: lipiec 2012