Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska

978-83-213-4597-0
historia sztuki, malarstwo
sztuka
Katarzyna P

Zawiły splot filozoficznej refleksji, poetyckich inspiracji i literackich odniesień kształtował wrażliwość malarzy, grafików i rzeźbiarzy przełomu XIX i XX wieku. Wyniesiona do rangi głównego narzędzia poznania intuicja, skrajny subiektywizm i indywidualizm, nieograniczona swoboda twórcza, to najważniejsze hasła heroldów nowej formacji artystycznej i zarazem wyróżniki symbolistycznej estetyki tamtego okresu. Album bogato ilustrowany dziełami m.in. Malczewskiego, Ruszczyca, Wojtkiewicza, Chełmońskiego, Gierymskiego, Podkowińskiego, Pankiewicza, Wyspiańskiego wszechstronnie prezentuje malarstwo polskie okresu Symbolizmu i Młodej Polski. Przedstawia genezę tego prądu, jego najistotniejsze osiągnięcia i konsekwencje dla dalszego rozwoju sztuki polskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Arkady, 2010

źródło okładki: Wydawnictwo Arkady, 2010

MysteryVeil | 2013-12-02

Dobrze napisana, ale miejscami chaotyczna.
Ciekawy, rzadko spotykany podział strony (przypisy na marginesach), bardzo dobra jakość reprodukcji.
Duży + za umieszczenie w tekście miniaturek ilustracji.
Spory - za brak akapitów.

Dominik | 2016-05-15
Czeremcha88 | 2012-10-28
ZosiaŁucja | 2017-10-10
Kasia | 2017-06-16
Na półkach: Chcę przeczytać, Kraków
persefona | 2017-03-19
agata0000 | 2016-10-04