Po zamachu

Wydawnictwo: Rebis
literatura faktu
Nicole

Tadeusz A. Kisielewski, autor bestsellerów odsłaniających kulisy zamachu na generała Sikorskiego, bada w tej książce najbardziej tajemniczą część tej tragedii – jej pokłosie. Przedstawia los córki generała, rzekomo zaginionej podczas katastrofy w Gibraltarze, a w rzeczywistości przekazanej Sowietom. Podaje, w jakich okolicznościach do tego doszło, gdzie ją najprawdopodobniej uwięziono, opisuje, jak polski wywiad próbował do niej dotrzeć i… temu przeszkodzić.
Opierając się na wynikach autopsji ofiar oraz na pewnym dokumencie, dowodzi, że adiutant generała nie zginął w tym samym czasie i tak jak jak pozostali, lecz nieco później – zamordowany na lądzie.
Kisielewski ponadto pierwszy po Rolfie Hochhucie ujawnia uważaną przez wielu za mityczną relację niemieckiego dramaturga, która jest jeszcze jednym potwierdzeniem, że 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze nie doszło do wypadku lotniczego, lecz do zamachu.
Wreszcie, przechodząc „ze sfery historii na płaszczyznę bieżącej polityki”, opisuje kulisy toczącej się właśnie polsko-brytyjskiej i wewnątrzpolskiej walki o ekshumację tajemniczej osoby pochowanej w Gibraltarze jako Jan Gralewski.
Czytelnik znajdzie tu też wiele nieznanych dotąd szczegółów uzupełniających i potwierdzających to, co we wcześniejszych książkach autora na ten temat – Zamachu, Zabójcach oraz Gibraltarze i Katyniu – było tylko hipotezami.

źródło opisu: Rebis, 2012

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Internetowa_cela | 2019-03-15
Przeczytana: 15 marca 2019

Cieszy fakt, że powstają tak wyjątkowe w swej treści i formie publikacje. Po raz kolejny Tadeusz A. Kisielewski daje dowód swojej rzetelności oraz fachowości w dzieleniu się historyczną wiedzą.

Po wcześniejszych publikacjach autora – myślę tu o Zamachu i Zabójcach, (nie jest mi znana książka, Gibraltar i Katyń), to, czego jestem świadkiem w lekturze budzi szczery podziw dla konsekwencji wielu lat poszukiwań, dociekań w rozwikłaniu rzeczywistego przebiegu wydarzeń z 4 lipca 1943 roku. To, co sam autor podkreśla w trakcie lektury – nie jest słusznym sięgnięcie w pierwszej kolejności po książkę Po zamachu bez znajomości wcześniej wymienionych publikacji.

Jest to o tyle ważne, iż każda z nich na przestrzeni kilku lat wnosi nowe informacje, dowody w badanej sprawie, relacje świadków, do których autorowi udało się dotrzeć. Pewne tezy postawione wcześniej udało się potwierdzić, udokumentować, nadać im realny rys historyczny. Pojawiły się też takie, które nadal wymagają określonej...

hincol44 | 2016-04-27

To czwarta książka opisująca wydarzenia związane z katastrofą gibraltarską. Musze przyznać, że najmniej przekonywująca. Poprzednie części - chociaż nie odrywały Ameryki, jednak wprowadzały przynajmnniej jakąś świeżość. Inne metody badawcze, porządkowały pewne sprawy. Tu zbyt wiele naidnterpretacji jak dla mnie. Autor zabrał się za sprawy, które brzmią jak baśnie. Nie przekonują mnie też (aczkolwiek uważam że to ciekawy trop) zeznania świadków na których powołuje się autor. Cały cykl zresztą przypomina mi odcinkowe artykuły red. Baliszewskiego publikowane w Newsweek. Ten jak i poprzednie tomy to ciekawa lektura, ale raczej w stylu reportażu, śledztwa dziennikarskiego niż książki historycznej. Opisywane historie są od dawna znane (fakt - autor porządkuje wydarzenia) i bez udostępnienia odpowiednich archiwów bedą służyć do wydawania kolejnych sensacyjnych spekulacji na temat i wokół tematu katastrofy gibraltarskiej.

marcinos9876 | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018