Sny księdza Bosko

978-83-7201-170-1
Alicja Lis
sny religia ksiądz Bosko

Na półkach: , , , , , ,

Każdy z nas miewa sny. Jedne są przyjemne i miłe o innych chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Marzenie senne są nieodłączną częścią ludzkiego życia. Śnią zwykli ludzie, ale i też Ci, którzy zapiszą się na kartach historii.
Ktoś kiedyś powiedział, że „biografia świętego Jana Bosko bez uwzględnienia jego proroczych snów to żadna biografia”. Coś w tym jest, ponieważ jeżeli porównać niektóre z nich z rozwojem zgromadzenia salezjańskiego, możemy stwierdzić, że wiele przepowiedni było zawartych w sennych wizjach Jana Bosko. Pietro Zerbino w swojej książce zawarł najważniejsze marzenia senne założyciela zgromadzenia salezjańskiego, te które znalazły swoje odzwierciedlenie w przyszłości.
Książka przykuwa uwagę już okładka wydania przedstawiająca zamyślonego księdza na tle afrykańskiego plemienia. Już to daje do myślenia. Przecież żyjący w XIX wieku skromny kapłan z Turynu nie mógł przewidzieć, że jego dzieło przeniesie się na wszystkie kontynenty. A jednak to wszystko ukazało mu się we śnie. Sam jednak przestrzegał, aby nie wierzyć w każdy swój sen, ponieważ naszą przyszłość zna tylko sam Pan Bóg. Z czasem przekonał się jednak, że to poprzez sny Najwyższy chce mu przedstawić swoje Boże Planu właśnie poprzez sny, które potrafiły trwać nawet i kilka nocy z rzędu.
Książka, jak już wspomniałam na początku, zawiera opisy snów świętego Jana Bosko. Nie wszystkich oczywiście, ale tych najbardziej znaczących. Wśród nich znalazł się słynny sen z 1824 roku, w którym Matka Boska przedstawia zaledwie 9-cio letniemu Jankowi wizję jego przyszłości. W książce znajdziemy też wizje przedstawiające śmierć niektórych członków Oratorium Jana Bosko(to taki jakby przytułek dla opuszczonych chłopców),czy też fantazyjne wizje np. lotu samolotem nad poszczególnymi kontynentami(Jan Bosko żył w XIX wieku, kiedy jeszcze takie rozwiązania technologiczne istniały tylko w ludzkiej wyobraźni). Niesamowity może się wydawać opis sennego spotkania świętego Jana Bosko z samym papieżem, który był równocześnie zapowiedzią śmierci pasterza Kościoła Katolickiego. Jeszcze bardziej zdumiewające są sny przedstawiające senne spotkania księdza Bosko ze swoimi zmarłymi podopiecznymi, czy też wizje drogi do Nieba, które ukazywały również ich stan sumień. Dzięki swoim snom ksiądz Bosko zawsze wiedział, który z chłopców uczęszczających do jego Oratorium ma nieczyste sumienie, bowiem zawsze oni byli najdalej przedsionków Raju.
Zastosowanie narracji pierwszoosobowej przeplatanej z narracją trzecio osobową sprawia wrażenie, że czytelnik ma przed sobą osobisty zapis snów świętego z włoskiego Turynu. Język pozycji jest bardzo bogaty. Same opisy snów, chociaż są raczej krótkie, obfitują w szczegóły. Ponadto streszczenia nie sprawiają wrażenia, że sny są wybrakowane. Wręcz przeciwnie – autor wyodrębnił w ten sposób te najbardziej istotne ich szczegóły, które mogłyby zostać zasłonięte przez zbędne opisy. Pod każdym snem autor zawarł komentarz zwracający uwagę na okoliczności spełnienia się danej wizji sennej. Ułatwia to czytelnikowi zrozumienie ich miejsca w życiu doczesnym księdza Bosko. Dodatkowym atutem książki może być to, że chociaż nie jest najcieńsza, to jednak dzięki świetnemu tłumaczeniu bardzo łatwo się ją czyta. Chociaż z pozoru wydawać by się mogło, że znajdziemy w niej pełno pouczeń, to tak naprawdę autor skupił się głównie na aspekcie prorockim sennych wizji kapłana.
Wielu z nas sądzi, że sny są tylko dodatkiem do nocnego odpoczynku. Książka w doskonały sposób obala tą tezę pokazując, że w każdym śnie można dostrzec przesłanie dotyczące swojej drogi życiowej. Nie jest też kierowana do konkretnej grupy adresatów, chociaż z całą pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto interesuje się osobą świętego Jana Bosko.

• Religia
  • Biografie