Rozmowy z Jamesem Joyce'em

Okładka książki Rozmowy z Jamesem Joyce'em Arthur Power
Okładka książki Rozmowy z Jamesem Joyce'em
Arthur Power Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca Seria: Biblioteka biografia, autobiografia, pamiętnik
Biblioteka
Conversations with James Joyce
Czuły Barbarzyńca
2009-01-01
2009-01-01
Janusz Ruszkowski, Paweł Laskowicz
James Joyce Arthur Power biografia rozmowa wspomnienia

Migawki z paryskich spotkań autora z Joyce'm. Nie czytało się źle, ale miałem kilka podejść. Trochę mi się Miller przypominał z tymi zadymionymi knajpami i obskurnymi pokojami... ale tylko trochę. Joyce, chociaż manieryczny, okazuje się bardzo grzeczny w życiu. Oczywiście dlatego, że zafascynowany literaturą, itd, itp, Ę i Ą. Taki paradoks - wolałbym przeczytać biografię Powera niż Joyce'a po tej lekturze...

Jeden fajny fragment:
[Proust] to był niezwykły człowiek - powiedziałem - równie ekscentryczny, jak jego styl. Bez względu na porę roku chodził opatulony po szyję, w grubym płaszczu i ciemnych okularach.
- Tak - potwierdził Joyce. - Spotkałem go kiedyś na jakiejś literackiej kolacji i gdy nas przedstawiono, zadał mi tylko jedno pytanie: "Lubi pan trufle?", a ja odpowiedziałem" "Tak, bardzo lubię trufle". I to wszystko, co mieli sobie do powiedzenia dwaj najsławniejsi pisarze tego czasu - oznajmił Joyce, wyraźnie rozbawiony całym zajściem.

Nic nie wnoszące wspominki aspirującego malarzo-krytyko-kogoś tam, Joyce oczywiście mądry a noname nudziarz i pozer, z drugiej strony na jego miejscu sama bym to pewnie napisała choćby tylko po to by się pochwalic i by potomni wiedzieli jak to okazyjnie kupiłem rzeźbę Modiglianiego

Książka przybliżająca prywatne życie Jamesa Joyce`a. Jego stosunki z żoną, układy z paryskim światem artystycznym i niezwykłą osobowość. Napisana lekkim, przyjemnym stylem. Rzucająca światło na warsztat pracy pisarza, jego estetykę i upodobania. Mnie się podobała, polecam! Więcej na: http://www.litera-toura.blogspot.com/2015/08/rozmowy-z-jamesem-joyceem.html

• 0 ZaKupki
  • SERIA - biblioteka - Świat Literacki