Okładka książki Grób alienata. Pochówki dzieci nieochrzczonych, samobójców i skazańców w późnym średniowieczu i dobie wczesnonowożytnej Paweł Duma
Paweł Duma Wydawnictwo: Avalon historia
historia
Avalon
2010-01-01
2010-01-01
archeologia średniowiecze

Okładka książki O historii Wrocławia i Śląska inaczej. Tom 3 Paweł Duma, Krystyna Kirschke, Paweł Kirschke, Romuald M. Łuczyński, Joanna Nowosielska-Sobel, Joanna Popińska, Paweł Skrzywanek, Grzegorz Sobel
O historii Wro... Paweł Duma, Krystyn...
Okładka książki Grób w przestrzeni, przestrzeń w grobie. Przestrzenne uwarunkowania w dawnej obrzędowości pogrzebowej Katarzyna Czarnecka, Elżbieta Dąbrowska, Paweł Duma, Michał Dzik, Leszek Gardeła, Andrzej Janowski, Kamil Kajkowski, Joanna Kalaga, Andrzej Krzyszowski, Tomasz Kurasiński, Marcin S. Przybyła, Marian Rębkowski, Kalina Skóra, Jacek Woźny, Anna Wrzesińska, Jacek Wrzesiński, Joanna Zagórska-Telega
Grób w przestr... Katarzyna Czarnecka...
Okładka książki Motyw głowy w dawnych kulturach Wojciech Bedyński, Łukasz Ciesielski, Paweł Duma, Leszek Gardeła, Kamil Kajkowski, Michael Neiss, Jerzy Sikora, Leszek Paweł Słupecki, Paweł Szczepanik, Sławomir Wadyl, Joanna Wawrzeniuk, Izabella Wenska, Daniel Wojtucki, Jacek Woźny
Motyw głowy w ... Wojciech Bedyński,&...

Książka bardzo dobra, stanowiąca przyczynek do badań nad zagadnieniem pochówków osób wykluczonych. W czasie powstania praca o charakterze pionierskim, obecnie wciąż cytowana i wartościowa.

Sądzę, że to ważna pozycja, dla każdego, kto interesuje się architekturą sepulkralną, pojmowaniem śmierci i osób zmarłych na przestrzeni wieków. Autor pisze bardzo konkretnie, bez tzw. wodolejstwa. Książka zaciekawia. Nie ma przeładowania informacji, ani przerostu formy nad treścią. Czekam na kolejną pracę pana Pawła Dumy.

Chichot losu polega na tym, że znakomita większość książek pozostaje nieodkryta lub całkiem zapomniana, a swoją wartością wcale nie odbiega - często przewyższa - bestsellery. Grób alienata jest niewielką pozycją natomiast dotyka ważnych kwestii i podejścia do nich ludzi z minionych już czasów. Wiele tam naprawdę istotnych tłumaczeń popartych wykopaliskami archeologicznymi. I tak między innymi można się dowiedzieć, dlaczego kogoś kto popełnił samobójstwo jeszcze raz wieszano, dlaczego zwłoki morderców zakopywano pod szubienicą i je bezczeszczono, kto zasługiwał na pochówek w obrębie cmentarza, a kto poza nim. Paweł Duma odwalił kawał dobrej roboty.

"Grób alienata. Pochówki dzieci nieochrzczonych, samobójców i skazańców w późnym średniowieczu i epoce wczesnonowożytnej" to niewielkich rozmiarów praca poświęcona specyficznej grupie "wykluczonych" ze społeczeństwa w wiekach średnich i epoce nowożytnej. Książka prezentuje podejście do tego tematu z perspektywy archeologa. Autor stara się w niej łączyć wyniki prac archeologicznych z wiedzą historyczno - antropologiczną na temat tzw. śmierci nieczystej. Wykopaliska reprezentują odkrycia przede wszystkim z terenów Śląska i są konfrontowane przez autora z wynikami z podobnych wykopalisk z obszarów Niemiec i Czech. Paweł Duma stara się przedstawić archeologiczny punkt widzenia pochówków "wykluczonych" konfrontując go z dotychczasowym poglądem historyków i antropologów. Jego niektóre tezy dotyczące m.in. pochówków skazańców często mylonych z pochówkami wampirycznymi wydają się bardzo interesujące i zachęcają do weryfikacji swojej wiedzy na temat wierzeń wampirycznych z tego okresu, stanowiąc zarazem ciekawą propozycję badawczą. Paweł Duma w interesujący sposób przedstawoa w swojej pracy podejście ówcześnie żyjących do ludzi do zmarłych niemowląt, które nie zostały ochrzczone, co znalazło przełożenie na formę pochówku, jakie dla nich wykonywano. Z jednej strony, bowiem ludziom tamtych czasów towarzyszył nieustanny lęk przed powrotem duszy nieochrzczonego dziecka, samobójcy, bądź mordercy, a z drugiej strony ich groby, czy szczątki stawały się prawdziwymi "talizmanami" chroniącymi żywych przed złem czy niefortunnym losem. Książka jest niewątpliwie ciekawą lekturą zarówno na pasjonatów archeologii, jak osób interesujących się tematyką śmierci/eschatologią. Warto po nią sięgnąć. Czytając ją czułam jednak pewien niedosyt, kilka wątków poruszonych przez autora (m.in. dotyczący tzw. oślich pochówków, czy pochówków nieochrzczonych dzieci lub płodów pod progiem) mogłoby zostać nieco szerzej opracowanych. Niniejsza publikacja zrobiła na mnie jednak pozytywne wrażenie i zapewne chętnie sięgnę do kolejnych prac tego autora.

• Średniowiecze
  • Archeologia