Okładka książki Hello, Android. Programowanie na platformę Google dla urządzeń mobilnych. Wydanie III Ed Burnette
Ed Burnette Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Hello, Android: Introducing Google's Mobile Development Platform
Helion
2011-07-24
2011-07-24
Krzysztof Sawka
programowanie java android

Okładka książki Agile. Programowanie zwinne: zasady, wzorce i praktyki zwinnego wytwarzania oprogramowania w C# Micah Martin, Robert Cecil Martin
Agile. Program... Micah Martin, Rober...
Okładka książki Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła Kevin Mitnick, William L. Simon
Sztuka podstęp... Kevin Mitnick, Will...
Okładka książki Podstawy systemów operacyjnych. Tom 1 Greg Gagne, Peter B. Galvin, Abraham Silberschatz
Podstawy syste... Greg Gagne, Peter B...

Zdecydowanie NIE polecam sięgać po książkę teraz, ponieważ dotyczy niewykorzystywanych już w zasadzie Androidów < 2.2. Czytałem ją w 2015 roku i nie da się ukryć, że spora część jest już mocno zdezaktualizowana.

Co do samej treści. Jest OK, nic ponadto. Czytelnik zostaje w miarę gładko wprowadzony we wszystkie podstawowe możliwości systemu firmy Google (podstawowa zabawa z UI, eventy, mechanika wyświetlania treści, ale też dodatkowe komponenty jak lokalizacja i obsługa baz danych). I o ile na samym wstępie łatwo się zaciekawić, ponieważ wspólnie piszemy Sudoku, o tyle później jest już zdecydowanie mniej przyjemnie. Najgorzej oceniam, niepotrzebną moim zdaniem w takiej pozycji, część dotyczącą OpenGL. Przedzieranie się przez wielostronicowe listingi jest koszmarem.

Polecić książkę mogę teraz w ramach ciekawostki, szczególnie jeśli chodzi o historię Androida i jak to wyglądało na początku (np. o tym jak dziurawe były biblioteki obsługujące wielodotykowość, jak to Google nie zalecał tworzenia klas wewnętrznych, ponieważ zajmują one minimum 200, cennych, bajtów :D itp.)

Mam mieszane odczucia po jej przerobieniu. Po samym tytule można wywnioskować, że książka jest kierowana do osób które dopiero chcą zacząć pisanie aplikacji na androida. Z tego powodu nie spodziewałem się cudów, i można powiedzieć, że swoje zadanie spełniła w 100%. Do jej przeczytania zachęciło mnie to, że realizując konkretny projekt - grę sudoku - będziemy poznawali poszczególne komponenty androida. Do pewnego momentu się to nawet sprawdzało, ale im dalej tym trzeba było doczytywać o konkretnej funkcjonalności na oficjalnej stronie, albo szukać informacji w internecie.

Książkę oceniam jako przeciętną, warto na pewno przeczytać początkowe 2 rozdziały - zresztą sam autor napisał we wstępie, że jeśli mamy zamiar coś z tej książki przeczytać to niech to będą właśnie one :) Natomiast resztę informacji trzeba wyszukiwać na własną rękę.

Ostatnio zainteresowało mnie programowanie aplikacji na mobilny system operacyjny Android. Tak więc bez wahania wyłożyłem ze swojego portfela kilka złotych i zamówiłem książkę `Hello, Android. Programowanie na platformę Google dla urządzeń mobilnych. Wydanie III` Pana Ed Burnette.

Przeczytanie całej książki nie zajęło mi dużo czasu. Uważam jednak że nie leży to w tym że mam teraz więcej czasu dla siebie a w tym że książka jest bardzo przyjemna w czytaniu począwszy od najprostszych koncepcji takich jak nowości w poszczególnych wersjach systemu czy też instalacja i przygotowanie środowiska do pracy, ale również w trudniejszych zagadnieniach takich jak trójwymiarowa grafika w środowisku OpenGL czy też wielodotykowość.

Zgadzam się całkowicie z tym że opis książki odzwierciedla prawdziwą treść, która jest w niej zawarta. Czasami zdarzało się że opis książki był ciekawszy niż sama książka i dlatego nie żałuję że dokonałem tego zakupu.

`Hello, Android` w dużym stopniu przybliżyła mnie do programowania na platformę Android i jestem w stanie polecić ją każdemu kto chce zacząć przygodę z tworzeniem aplikacji na tą mobilną platformę. Przyznam szczerze że bez problemu nauczyłem się z niej wszystkiego co było napisane w jej recenzji. Poniżej podam najciekawsze rzeczy, które spodobały mi się w tym tytule oraz których się nauczyłem:

- korzystanie z zasobów,
- projektowanie interfejsu użytkownika,
- wykorzystywanie motywów,
- grafika dwuwymiarowa oraz trójwymiarowa,
- obsługa danych wejściowych,
- wykorzystanie multimediów,
- przechowywanie danych na urządzeniu mobilnym,
- usługi geolokalizacji,
- wykorzystanie bazy danych SQLite
- oraz wielodotykowość.

To chyba wszystko co mam do powiedzenia. Pozdrawiam ;)

Dobra książka dla początkujących. Pomocne przykłady i ciekawe aplikacje.
Niestety, jeśli chce się zrobić "coś więcej" bez cięższej literatury się nie obejdzie :)

Na dobry początek, aby nie przestraszyć się zielonego ludzika, książka jest idealna.

Dobra książka dla początkujących. Pomocne przykłady i ciekawe aplikacje.

Świetna książka, ale tylko dla początkujących. Do poważniejszych i trudniejszych celów nie obejdzie się bez cięższej książki. Ta jest jedynie wprowadzeniem w "Świat Androida".

• Informatyka
  • Inne