Wybuchające Beczki - zrozumieć gry wideo

Wydawnictwo: KG Tofu Media
Igi

Dlaczego tak pamiętamy wybuch nuklearny z Modern Warfare? Jaka jest tajemnica sukcesu Angry Birds? Dlaczego bohater Uncharted przypadkiem zabija setki osób? Czy akcja Assassin’s Creed mogłaby toczyć się na skolonizowanym przez małpy księżycu? "Wybuchające Beczki" to książka, która w lekki i przystępny sposób przedstawia teoretyczne i praktyczne trudności projektowania gier wideo. Bazuje...

Dlaczego tak pamiętamy wybuch nuklearny z Modern Warfare?

Jaka jest tajemnica sukcesu Angry Birds?

Dlaczego bohater Uncharted przypadkiem zabija setki osób?

"Wybuchające Beczki" to książka, która w lekki i przystępny sposób przedstawia teoretyczne i praktyczne trudności projektowania gier wideo. Bazuje na współczesnych, popularnych przykładach – znajdzie się w niej zarówno Halo: Reach, jak i Civilization V czy Wiedźmin 2.

Autor proponuje wszystkim graczom przyjęcie nowego, bardziej konstruktywnego i analitycznego zarazem sposobu patrzenia na najpopularniejsze gry na rynku. Wychodzi w tym od światowego kanonu literatury zajmującej się badaniem gier, zahaczając o tematy, które nigdy dotąd nie były rozpatrywane w języku polskim.

To dobra lektura zarówno dla początkujących twórców i projektantów gier, jak i fanów tej dziedziny rozrywki i osób chcących czynnie uczestniczyć w jej rozwoju!

Po przeczytaniu "Wybuchających Beczek" już nigdy nie powiesz: „ten poziom jest nudny”. Będziesz dokładnie wiedzieć, jakie błędy projektowe popełnili jego twórcy, albo na ile ta „nuda” była celowa.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

schizma | 2011-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Jestem tak bardzo obca branży growej i tak bardzo nikogo nie obejdzie to, co sądzę, że mogę napisać właściwie wszystko.

Nie nazywam siebie graczem (graczką?), ale to nie znaczy, że gier wideo w ogóle nie tykam i absolutnie nic o nich nie wiem. Myślę, że w porównaniu do przeciętnej Polki (wybaczcie to stereotypowe podejście do tematu) zebrałam już całkiem niezłe doświadczenie w tej materii. Tyle gwoli wyjaśnienia / wstępu.

Krzysztof Gonciarz wziął się za bary z tematem raczej mało popularnym w Polsce i raczej kojarzonym z pryszczatymi nastolatkami. Szef tvgry.pl postanowił namówić graczy do "znania się na grach". Rozłożył gry na czynniki i odniósł się do nich na różnych polach - czy to treści, czy to rozgrywki. A do zobrazowania tego, o czym mówi, wykorzystał przykłady gier wydanych w ostatnich latach na różnych platformach (PS3, X360, PC, handheldy, androidy...). Muszę przyznać, że cel był szczytny, a i wykonanie nienajgorsze, ale...

No właśnie. Przede wszystkim nie wiem do kogo...

Danielsson | 2015-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2015

Celem autora było spowodowanie, aby gracze "znali się na grach". Moim zdaniem to wykonał. Niektórym może wydawać się, że aby treść tej książki dotarła do czytelnika, musi on znać wiele podanych tytułów. Ja szczerze mówiąc nie znałem zbyt wielu, jednak był to dla mnie jakiś bodziec do zainteresowania się nimi. Pewnie nie zrobię tego z powodu braku czasu, lecz mimo to doceniam wysiłek autora. Uważam ponadto, że osoby, które interesują się grami na co dzień (nie chodzi tu o Farmville'a czy Angry Birds) niekoniecznie zwracają uwagę na informacje podane w "Wybuchających beczkach". Oczywiście, prochu tu nie wymyślono, jednak nieprawdziwe moim zdaniem są słowa, iż nic nowego tu nie zostało napisane.

Oczywiście, da się zauważyć pewien chaos w tematyce rozdziałów oraz błędy w wydaniu, jednak jako że to piśmienniczy początek autora, można to w jakiś sposób zrozumieć. Z radością sięgnę po inne książki "Krzysia", szczególnie te osadzone w tematyce stricte związanej z grami, gdyż jest ona...

Hoobertoo | 2012-07-28
Przeczytana: 10 lipca 2011

Autor (wieloletni pracownik serwisu o grach komputerowych gry-online.pl, a także tvgry.pl) postanowił rozłożyć na czynniki pierwsze swoją największą pasję - gry komputerowe.

Celem "Wybuchających beczek" było zwiększenie pozoimu wiedzy graczy o ich ulubionym hobby. Czy to próba udana? I tak i nie. Z jednej strony doświadczony gracz raczej nie znajdzie w książce niczego odkrywczego, do czego sam nie mógłby dojść po wieloletnim kontkacie z tą fromą rozrywki. Jednak musimy pamiętać o tym, że rzadko mamy skłonność do rozpatrywania rzeczy oczywistych lub stanowiących naszą codzienność. "Wybuchające beczki" taką możliwość oferują i właśnie to stanowi największy atut tej książki.

EmilyStrange | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu nawet laik będzie mógł po nią sięgnąć. Zachęca do dalszego drążenia tematu i poznawania świata gier komputerowych.

Michał | 2013-01-16

Lanie wody przez całą książkę; mało wartościowych, niespotykanych gdzieś indziej informacji.

ArkediuS | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Książka nijaka. Chaotycznie napisana. Ciężko się ją czyta, mimo że dotyczy tematu dobrze mi znanego.
Lubię YouTube'ową twórczość Krzyśka ale tu coś po prostu nie zaskoczyło. Generalnie, gdyby nie ciekawostki z gier, chyba bym sobie odpuścił czytanie do końca.

Immora | 2012-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2012