Ekonomia dla normalnych ludzi. Wprowadzenie do szkoły austriackiej

Okładka książki Ekonomia dla normalnych ludzi. Wprowadzenie do szkoły austriackiej Gene Callahan
Okładka książki Ekonomia dla normalnych ludzi. Wprowadzenie do szkoły austriackiej
Gene Callahan Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
357 str. 5 godz. 57 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Economics for Real People
Wydawnictwo:
Fijorr Publishing
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Data 1. wydania:
2004-01-01
Liczba stron:
357
Czas czytania
5 godz. 57 min.
Język:
polski
ISBN:
8389812010
Tłumacz:
opracowanie zbiorowe
Tagi:
austriacy ekonomia
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
79 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
16
7

Na półkach:

Nie jestem jak widać fanem takich wywodów filozoficznych.
Książka ta to jeden wielki wywód filozoficzny, który ciężko się czyta. Trudno o skupienie podczas czytania czegoś takiego.
Bardzo mi się nie podobają błędy w tłumaczeniu fijora, niejednokrotnie powodują utratę sensu logicznego zdania.

Nie jestem jak widać fanem takich wywodów filozoficznych.
Książka ta to jeden wielki wywód filozoficzny, który ciężko się czyta. Trudno o skupienie podczas czytania czegoś takiego.
Bardzo mi się nie podobają błędy w tłumaczeniu fijora, niejednokrotnie powodują utratę sensu logicznego zdania.

Pokaż mimo to

avatar
24
12

Na półkach:

Bardzo dobry podręcznik dla osób, które chciałyby zapoznać się z podstawami ekonomii, w szczególności austriackiej.

Autor jest zabawny i na przykładach przedstawia po kolei wszystkie koncepcje. Szczerze mówiąc najbardziej wciągnęło mnie pierwsze 100 stron. Im dalej w las tym robiło się bardziej naukowo - co nie znaczy, że gorzej. Na pewno jest to jedna z bardziej przystępnych ekonomicznych książek, jakie czytałam.

Bardzo dobry podręcznik dla osób, które chciałyby zapoznać się z podstawami ekonomii, w szczególności austriackiej.

Autor jest zabawny i na przykładach przedstawia po kolei wszystkie koncepcje. Szczerze mówiąc najbardziej wciągnęło mnie pierwsze 100 stron. Im dalej w las tym robiło się bardziej naukowo - co nie znaczy, że gorzej. Na pewno jest to jedna z bardziej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
11

Na półkach:

Wartościowa pozycja dla osób, które chcą powiększyć swoją wiedzę o tematykę wolnego rynku. Niestety spodziewałem się po niej trochę więcej. W szczególności po tytule "Ekonomia dla normalnych ludzi" oczekiwałem, iż styl będzie lekki i łatwo przyswajalny, a taki nie był. W moim odczuciu, stylistyka jest za bardzo rozlazła, momentami mocno "filozoficzna". Wymaga dużego skupienia. Czytałem ją dość długo, mimo że ma tylko 240 stron. Mimo wszystko przekazuje ciekawą i wartościową treść. Z chęcią sięgnę po inne, podobne pozycje.

Wartościowa pozycja dla osób, które chcą powiększyć swoją wiedzę o tematykę wolnego rynku. Niestety spodziewałem się po niej trochę więcej. W szczególności po tytule "Ekonomia dla normalnych ludzi" oczekiwałem, iż styl będzie lekki i łatwo przyswajalny, a taki nie był. W moim odczuciu, stylistyka jest za bardzo rozlazła, momentami mocno "filozoficzna". Wymaga dużego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
252
10

Na półkach: , ,

Książka, jak sam jej podtytuł wskazuje, jest wprowadzeniem do szkoły austriackiej. Wydać się może ona dobrym początkiem przygody ze szkołą austriacką, a sam autor we wstępie nadmienia, że głównym zadaniem tej książki jest rozbudzenie ciekawości czytelnika tak, aby zaczął zgłębiać z austriackiego punktu widzenia tą niezwykle fascynującą dziedzinę nauki jaką jest ekonomia. Trzeba przyznać, że autorowi się to udało. Niestety chyba nie w taki sposób jak zamierzał, gdyż po przeczytaniu tej książki wiele elementów szkoły austriackiej może pozostać dla czytelnika niezrozumiałych.

Gene Callahan pisze prostym językiem, tak że nie ma problemu ze zrozumieniem tego co napisał. Problem leży jednak w tym, że autor nie umie w taki prosty sposób przedstawić pewnych ekonomicznych prawideł. Najlepszym przykładem jest omówienie austriackiej teorii cyklu koniunkturalnego. Callahan posługuje się historią o autobusie, który jedzie przez pustynie i ma dowieźć pasażerów w drugie miejsce. Pasażerowie zgłaszają konkretne zapotrzebowania dotyczące oczekiwanej temperatury w autobusie i oczekiwanego czasu przybycia do miejsca docelowego. Działalność banku centralnego jest w tym przykładzie pokazana jako zafałszowanie oczekiwań pasażerów, w wyniku czego kierowca otrzymuje błędne informacje. Niestety, po przeczytaniu tak barwnej historyjki w dalszym ciągu miałem bardzo mętne pojęcie o austriackiej teorii cyklu koniunkturalnego.

Podobnymi historyjkami Callahan raczy czytelnika co chwila. Niekiedy nie ma problemów ze zrozumieniem tego, co autor chciał przekazać za ich pomocą. Niestety w wielu przypadkach ilustracje problemów ekonomicznych są przedstawione w sposób podobny jak przykład autobusu, czyli w taki sposób, że trudno jest zrozumieć jak to wygląda w ekonomii, a nie w historyjce. Trzeba jednak również przyznać, że mistrzowski jest dialog, w którym Callahan przekonuje zwolennika płacy minimalnej o niedorzeczności tego pomysłu. Wiele problemów poruszonych w książce można zrozumieć sięgając dopiero po bardziej obszerne dzieła austriaków i nie chodzi tu o złożoność problemów. Są tacy austriaccy autorzy, którzy o wiele lepiej potrafią zaprezentować w prosty i zwięzły sposób takie same zagadnienia, na przykład jest to Henry Hazlitt (zdecydowanie polecam jego "Ekonomię w jednej lekcji"),Ludwig von Mises ("Ekonomia i polityka") czy Murray N. Rothbard. W tym sensie książka spełniła swoją rolę, gdyż czytelnik będzie zapewne chciał zrozumieć wreszcie o co temu Callahanowi chodzi i sięgnie po inne książki z zakresu szkoły austriackiej.

Książka, jak sam jej podtytuł wskazuje, jest wprowadzeniem do szkoły austriackiej. Wydać się może ona dobrym początkiem przygody ze szkołą austriacką, a sam autor we wstępie nadmienia, że głównym zadaniem tej książki jest rozbudzenie ciekawości czytelnika tak, aby zaczął zgłębiać z austriackiego punktu widzenia tą niezwykle fascynującą dziedzinę nauki jaką jest ekonomia....

więcej Pokaż mimo to

avatar
152
31

Na półkach: ,

Fantastyczna!

Doskonała książka, aby rozpocząć swoją podróż w świat ekonomii, ale nie tej gdzie dominują wzory, modele i wyliczenia (które na marginesie i tak się nie sprawdzają) tylko tam, gdzie na pierwszym miejscu stawia się człowieka, jego wybory i działanie.
Istotą tej książki jest to, że nie znajdziemy w niej ani jednego wzoru matematycznego, bo nie o to tutaj chodzi. Autor, pragnie pokazać, zgodnie z tym co głosi austriacka szkoła ekonomii, że należy odrzucić wszelkie modele ekonomiczne, które nie mają nigdzie zastosowania, będące w zasadzie sztuką dla sztuki a skupić się na człowieku - jednostce, która wspólnie z innymi buduje i kształtuje rynek.
Polecam bardzo serdecznie tę książkę każdemu, nie tylko studentom ekonomii, gdyż jak sam autor zaznacza warto uczyć się ekonomii, choćby po to, aby podejmując jakieś ważne decyzje umieć ocenić wszystkie korzyści i straty, nie tylko te które możemy zaobserwować gołym okiem, ale również te których pozornie nie widać. Uwzględniając wszystkie skutki, włącznie z tymi których nie widzimy, może się okazać, że podjęta przez nas decyzja może być zupełnie inna niż planowaliśmy.

Podsumowując powyższe treści - warto uczyć się ekonomii, bo możemy zrozumieć pewne zjawiska zachodzące w gospodarce i będziemy mogli sami, wyrobić sobie własną, krytyczną opinię w stosunku do tego co czasami mówią nam "eksperci" cytowani w prasie, czy pokazywani w telewizji. Warto poszerzać swoje horyzonty, bo wiedza to potęga i klucz do sukcesu. No i wreszcie warto czasami poznać inne, może lepsze podejście do pewnych spraw życia codziennego, niż to jakie serwuje nam obecnie zdominowany przez myślenie schematyczne świat i uwolnić swój umysł, aby sięgał dalej, wyżej i dostrzegał rzeczy, których inni mogą nie widzieć.

Fantastyczna!

Doskonała książka, aby rozpocząć swoją podróż w świat ekonomii, ale nie tej gdzie dominują wzory, modele i wyliczenia (które na marginesie i tak się nie sprawdzają) tylko tam, gdzie na pierwszym miejscu stawia się człowieka, jego wybory i działanie.
Istotą tej książki jest to, że nie znajdziemy w niej ani jednego wzoru matematycznego, bo nie o to tutaj...

więcej Pokaż mimo to

avatar
26
7

Na półkach:

Książka dobra, ale nic ponadto. Lekko chaotyczna, autor chciał przekazać zbyt dużo na zbyt małej ilości stron. Dla osób które nie wiedzą nic o ASE może być punktem wyjścia do zapoznania się bezpośrednio z Misesem, Hayekiem czy Rothbardem.

Książka dobra, ale nic ponadto. Lekko chaotyczna, autor chciał przekazać zbyt dużo na zbyt małej ilości stron. Dla osób które nie wiedzą nic o ASE może być punktem wyjścia do zapoznania się bezpośrednio z Misesem, Hayekiem czy Rothbardem.

Pokaż mimo to

avatar
48
20

Na półkach:

Ekonomia nie do końca dla prostych ludzi. Cieszę się że w końcu ją przeczytałem, gdyż większość wątków jest nudnych opartych na dowodach myślowych. Autor skacze z wątku na wątek a to co w mojej opinii było interesujące nie zostaje rozwinięte.

Ekonomia nie do końca dla prostych ludzi. Cieszę się że w końcu ją przeczytałem, gdyż większość wątków jest nudnych opartych na dowodach myślowych. Autor skacze z wątku na wątek a to co w mojej opinii było interesujące nie zostaje rozwinięte.

Pokaż mimo to

avatar
43
2

Na półkach:

Trochę zbyt chaotyczna i tłumaczenie chyba nie najlepsze.

Trochę zbyt chaotyczna i tłumaczenie chyba nie najlepsze.

Pokaż mimo to

avatar
123
45

Na półkach: ,

Książka godna polecania dla osób zaczynających przygodę, z ekonomią, w bardzo przystępny sposób autor opisuje mechanizmy rynkowe i nie tylko plus do tego, świetnie książka wprowadza czytelnika do szkoły Austriackiej. :)

Książka godna polecania dla osób zaczynających przygodę, z ekonomią, w bardzo przystępny sposób autor opisuje mechanizmy rynkowe i nie tylko plus do tego, świetnie książka wprowadza czytelnika do szkoły Austriackiej. :)

Pokaż mimo to

avatar
35
24

Na półkach: ,

Polecam

Polecam

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    237
  • Przeczytane
    109
  • Posiadam
    42
  • Ekonomia
    16
  • Teraz czytam
    10
  • Ulubione
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Finanse
    2
  • Biznes, Finanse
    2
  • Rozwój / biznes / finanse
    1

Cytaty

Więcej
Gene Callahan Ekonomia dla normalnych ludzi. Wprowadzenie do szkoły austriackiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także