rozwińzwiń

Pogawędki i dialogi filozoficzne

Okładka książki Pogawędki i dialogi filozoficzne Voltaire
Okładka książki Pogawędki i dialogi filozoficzne
Voltaire Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy filozofia, etyka
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Dialogues Et Entretiens Philosophiques
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Julian Rogoziński
Tagi:
Francuska filozofia oświeceniowa Wolter powiadstki dialogii
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
297

Na półkach: ,

Znakomity zbiór tekstów genialnego Francuza. Mamy tutaj wszystko co u niego najlepsze: cięty język, trafną charakterystykę ludzi i zjawisk, gryzącą ironię, no i, co typowe dla luminarzy XVIII wieku, wyszydzanie teologów, mnichów i wszystkiej tej głupoty, którą sączyli od dawien dawna w umysły ludzi, psując tym samym państwa i społeczeństwa. Dostaje się tutaj również kilku filozofom (np. Leibniz),a także panującym i kaście ich sługusów, którzy za pieniądze i stanowiska pomagali grupom trzymającym władzę konserwować ludzi w ciemnocie i zacofaniu. Wolter używa słów mocnych, tak jak inni krytycy zastanego porządku nie szczypie się w język: "Wariat, co klepał przez dwa lata wszystkie scholastyczne głupstwa, otrzymuje za to uroczyście czapkę z dzwonkiem oraz wszelkie insygnia błazeńskie; puszy się jak paw, wyrokuje; i ta szkoła z Bedlam prowadzi ludzi do bogactw i zaszczytów. Tomasz i Bonawentura mają ołtarze, a ci, co wynaleźli pług, czółenko tkackie, piłę i hebel są nieznani". Głosi tolerancję, wiarę w rozum i jego triumf w przyszłości. Trochę na wyrost jednak stwierdza, iż: "Ludzie byli najpierw ślepi, potem ślepi na jedno oko, a wreszcie przejrzeli. Komu to zawdzięczają? Kilku okulistom, którzy pojawili się w rozmaitych epokach." Niestety, prognoza ta nie bardzo przystaje do rzeczywistości. Nawet teraz, w XXI wieku, jest najwięcej ślepoty, sporo widzących tylko na jedno oko, a tych, którzy przejrzeli zupełnie - jak na lekarstwo. Mimo wszystko, widoki na wyzdrowienie są zapewne bardziej optymistyczne niż w czasach Woltera.
Klasyka Oświecenia po którą na pewno warto sięgnąć.

Znakomity zbiór tekstów genialnego Francuza. Mamy tutaj wszystko co u niego najlepsze: cięty język, trafną charakterystykę ludzi i zjawisk, gryzącą ironię, no i, co typowe dla luminarzy XVIII wieku, wyszydzanie teologów, mnichów i wszystkiej tej głupoty, którą sączyli od dawien dawna w umysły ludzi, psując tym samym państwa i społeczeństwa. Dostaje się tutaj również kilku...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
203

Na półkach:

Czołowy orędownik postępu chłoszcze feudalizm i klerykalizm wraz z ich spuścizną, na którą składa się cały system wynaturzeń i nadużyć. Niekwestionowane osobiste zaangażowanie Woltera tępi nieco ostrze jego ironii, a przeznaczenie tych publikowanych zazwyczaj jako osobne broszury tekstów dla szerokich mas wymusza ich irytującą dosłowność; czyta się to jednak bez przykrości, bo trzeba podziwiać człowieka, który wyprzedził rozumem swą epokę, nawet jeśli nie na tyle, by zdobyć się na jednoznaczne potępienie niewolnictwa. Rozczaruje się jednak ten, kto zwiedziony tytułem będzie tu szukał filozofii. Natomiast miłośnicy tropienia polskich śladów w literaturze obcojęzycznej z pewnością zawiedzeni nie będą, bo Wolter wzmiankuje nasz naród ochoczo i z wyraźną sympatią.

Czołowy orędownik postępu chłoszcze feudalizm i klerykalizm wraz z ich spuścizną, na którą składa się cały system wynaturzeń i nadużyć. Niekwestionowane osobiste zaangażowanie Woltera tępi nieco ostrze jego ironii, a przeznaczenie tych publikowanych zazwyczaj jako osobne broszury tekstów dla szerokich mas wymusza ich irytującą dosłowność; czyta się to jednak bez przykrości,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pogawędki i dialogi filozoficzne


Podobne książki

Przeczytaj także