Dzieje książki w Polsce 1944-1989. Wybór źródeł

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka - Dydaktyka - Praktyka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-61464-37-2
historia, książka
historia
Julia Kasicka

Praca zawiera unikatową próbę zebrania, opracowania i skomentowania najważniejszych dokumentów, które pokazują przede wszystkim różnorodność uwikłań (głównie, choć nie tylko, politycznych), jakim poddana była książka w Polsce po II wojnie światowej. Obok publikowanych wcześniej aktów prawnych, stanowiących wyraz polityki władz państwowych wobec książki i ludzi książki, główna jej część zawiera...

i ludzi książki, główna jej część zawiera dokumenty mało lub w ogóle nieznane, odnalezione w nierzadko dotychczas niezbadanych przez historyków i bibliologów zespołach archiwalnych. Przechowywane są one głównie w Archiwum Akt Nowych i Archiwum Zakładowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdują się wśród nich m.in. archiwalia wytworzone przez odpowiednie wydziały Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od niedawna udostępniane badaczom. Ze względu na to, że do KC PZPR trafiały dokumenty wytworzone przez wiele innych instytucji, zajmujących się sprawami książki - w istocie rzeczy pozwalają one na ogląd tej problematyki z dużo szerszej perspektywy niż partyjne centrum władzy. W zbiorze pojawiają się również materiały innego typu, jak choćby publicystyka czy relacje o charakterze wspomnieniowym
W kolejnych rozdziałach, poprzedzonych krótkimi wstępami wprowadzającymi w ich problematykę, Czytelnik odnajdzie teksty źródłowe, dotyczące problemów oficjalnego ruchu wydawniczego, księgarstwa i poligrafii, cenzury, bibliotek, czytelnictwa oraz publikacji tzw. drugiego obiegu.
Tak skonstruowany wybór źródeł, zaopatrzony w bogaty aparat przypisów, jest w głównej mierze przeznaczony dla studentów kierunków humanistycznych oraz dla osób, które ze względów zawodowych lub z zamiłowania interesują się dziejami kultury polskiej w okresie PRL.

źródło opisu: http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=109

źródło okładki: http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=109

Julia Kasicka | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

książkę musiałam przeczytać przygotowując się do obrony.
jednak nie była do zła lektura, czytało się dość lekko jak na pozycję historyczną, a moje zainteresowanie PRL-em znów wzrosło

Antonina | 2014-05-18
Nanatei | 2013-12-12