Mańkut

mańkut, tuwim, leskow
klasyka
rosyjski
Nifelinord

"Teraz to są już dzieje dni minionych, klechdy, wprawdzie nie zamierzchłej przeszłości, lecz nie śpieszmy się z pogrążaniem ich w niepamięć [...]. Takich majstrów jak legendarny mańkut teraz już oczywiście nie ma w Tule: maszyny wyrównały nierówności talentów i ludzi uzdolnionych i już geniusz nie walczy z pilnością i skrupulatnością. [...] maszyny nie sprzyjają artystycznemu rozmachowi, co nieraz przerastał ustaloną miarę, inspirując fantazję ludu do układania [...] legend [...]. Robotnicy [...] z dumą i miłością wspominają starodawne dzieje. Jest to ich epos - i co ważne: z duszą bardzo 'człowiecką'."

źródło opisu: Wydawnictwo Raduga, 1990

źródło okładki: http://archiwumallegro.pl/

BeArcik | 2011-09-13
Przeczytana: 12 września 2011

Bardzo przyjemny poprawiacz humoru. Już na początku zaskarbił sobie moją przychylność czasami, w jakich toczy się akcja - mam wielką słabość do carskiej Rosji. W przeuroczy, jak dla mnie, sposób przedstawiony został Aleksander I, mniej już urzekł mnie jego następca. Całość książki jest jednak gęsto ukraszona przezabawnymi potknięciami słownymi (mój faworyt - fujletony), oraz iście ruską składnią, dzięki której samo czytanie to czysta przyjemność, nie tylko treść.

starscream89 | 2016-11-21
darkakadarka | 2016-03-13