83-209-0487-0
flora i fauna
Bastet

Książka autorstwa Kazimierza Jankowskiego przedstawiająca kanarka (Serinus canaria), niewielkiego ptaka z rodziny łuszczaków (Fringillidae).

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jako że jeszcze nikt się nie wypowiedział na temat tej książki, zrobię to ja. W czasach PRL-owskich była to prawdziwa "biblia hodowcy kanarków"- co wiem z autopsji, gdyż mój ś.p.Dziadek był właśnie hodowcą min kanarków (co z resztą po Dziadku "odziedziczyłam w genach"). Z perspektywy czasu być może nie jest to już najlepsza książka w swojej tematyce, gdyż jak wszystko- także hodowlaa kanarków rozwinęła się, pojawiły się nowe mutcje barwne, rasy... Inne są realia i możliwości dzisiajszych hodowców (kto wtedy by pomyślał, że będą gotoowe mieszanki jajeczne?).
Prowadzę dwa fora dla hodowców ptaków egzotycznych. Różne rzeczy czytam n.t. tej książki- a to że przestarzała, nieaktualna, opisy choró wręcz "szkodzą" na rzecz nowych badań... Jednak pomimo tego każdy miłośnik kanrków ma ją w swoich zbiorach.
Na pewno dużym plusem książki są bardzo bogate opisy śpiewu poszczególnych ras kanarków śpiewających- dla laika za pewne nic nie mówiące, lecz dla miłośnika kanarków- niezastąpione....

Grzesio | 2013-01-09
takisobiejac | 2012-10-24